StoryEditor

Chcemy równego traktowania!

– Jeżeli pozwolimy na upadek polskiego i europejskiego rolnictwa, to o czym będziemy dyskutować za kilka lat – powiedział senator Jerzy Chróścikowski, otwierając wspólne posiedzenie senackiej i sejmowej komisji rolnictwa, którego specjalnym gościem był unijny komisarz ds. rolnictwa Phill Hogan.

W spotkaniu posiedzeniu, oprócz posłów i senatorów,  uczestniczyli także: minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz dyrektor generalny Dyrekcji ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej Jerzy Plewa. Nie zabrakło także przedstawicieli rolniczych organizacji branżowych.

W wielu pytaniach adresowanych do komisarza Hogana rolnicy podnosili trudną sytuację na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku mleka oraz wieprzowiny. Nie brakowało także gorzkich słów na temat niskich dochodów rolników w Polsce i Europie.

Zwiększyć eksport na rynki trzecie
Uczestniczący w spotkaniu posłowie domagali się także jak najszybszego zrównania dopłat bezpośrednich oraz równego traktowania polskich przedsiębiorstw rolnych w Unii Europejskiej. Chodziło im także o wyrównanie szans dla podmiotów eksportujących polską żywność na rynki trzecie.

W odpowiedzi komisarz Hogan potwierdził, że strat w rolnictwie europejskim, wynikających z rosyjskiego embarga, nie udało się do końca zrekompensować poprzez sprzedaż na rynki trzecie. Potwierdził jednak, że robi wszystko, by zwiększyć eksport europejskich produktów, w tym także polskich.

To właśnie Polska osiągnęła największy w UE, bo aż 5-krotny wzrost eksportu artykułów rolno-spożywczych od momentu wejścia do Wspólnoty – przekonywał Phil Hogan.

Według unijnego komisarza eksport europejskiej żywności w najbliższym czasie będzie chciał wypromować m. in. w Meksyku, Japonii i Indonezji.

Trudne rozmowy z Rosją
Przedstawiciele polskich rolników apelowali o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zniesienia rosyjskiego embarga na unijne produkty rolno-spożywcze.

– Trudno rozmawiać o tym z Rosją, jeżeli jej wysocy rangą politycy są na tzw. czarnej liście osób z zakazem wjazdu do UE i zamrożonymi kontami bankowymi na terenie Wspólnoty – odparł Hogan.

Posłowie podkreślali, że pewnym rozwiązaniem problemu jest eksport europejskiej żywności do krajów biedniejszych w ramach pomocy humanitarnej, także do państw, z których do Europy przybywają obecnie imigranci. Polscy producenci rolni apelowali, by uruchomić dopłaty do eksportu na rynki trzecie i dogadać się ze Światową Organizacją Handlu w sprawie ograniczeń w eksporcie, by próbować zdjąć nadwyżki z unijnego rynku.

Będą uproszczenia WPR
Posłowie pytali także komisarza Hogana o uproszczenia we Wspólnej Polityce Rolnej, do których się zobowiązał obejmując swój urząd.

Komisarz odparł, że wprowadził zmiany we wnioskach o dopłaty bezpośrednie, które mają przewidywać wprowadzenie krótkich uzupełnień i poprawek. Agencje płatnicze mają w tym zakresie bardziej rolnikom pomagać. Hogan zapowiedział też wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz zmniejszenie liczby rozporządzeń KE dotyczących rolnictwa z 200 do 50, by usprawnić działanie machiny administracyjnej.

Kolejny problem, który pojawił się w dyskusji, dotyczył uczestnictwa rolników w łańcuchu żywnościowym. Zdaniem Hogana udział cen produktów rolnych powinien być wyższy, ponieważ obecnie najwięcej w łańcuchu żywnościowym zyskuje handel.  bk, bcz

Fot. Bujoczek

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 09:56