StoryEditor

Dlaczego ARiMR zmniejsza powierzchnię PEG?

Wielu rolników – naszych Czytelników – sygnalizuje po raz kolejny problem z ustaloną przez ARiMR powierzchnią PEG – związaną z dopłatami bezpośrednimi. We wnioskach o dopłaty bezpośrednie na 2016 rok, które rozsyła ARiMR do rolników zdarza się, że dla niektórych działek powierzchnie te zostały pomniejszone w porównaniu do ubiegłego roku – i to pomimo faktu, że faktyczna uprawiana powierzchnia od wielu lat pozostaje niezmieniona.

Zapytaliśmy więc w Centrali ARiMR na jakich zasadach ustalana jest powierzchnia PEG i co rolnik powinien zrobić w sytuacji, gdy nie zgadza się z ustaleniami ARiMR.

Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Agencji.

Kontrole administracyjne prowadzone są w oparciu o powierzchnie referencyjne systemu LPIS oraz materiały graficzne, na których rolnik zaznacza położenie działek rolnych na danej działce ewidencyjnej. W systemie informatycznym ARiMR zaimplementowane są wcześniej wyznaczone powierzchnie PEG. Pola zagospodarowania, na podstawie których określana jest powierzchnia PEG, są wykonane z dokładnością odpowiadającą dokładności ortofotomapy.

Powierzchnie PEG stanowią różnicę pomiędzy powierzchnią całkowitą działki referencyjnej (działki ewidencyjnej), a powierzchnią obszarów nieuprawnionych do płatności (np. lasy, wody, drogi, siedliska itp.), których granice są określone na podstawie ortofotomapy.

Przykłady danych przedstawione zostały na rysunkach poniżej.

Rys. 1 – Obszar zielono-błękitny – PEG – maksymalny obszar uprawniony do płatności w ramach działki ewidencyjnej.

 

Rys. 2 – Na bordowo – granice dzia...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 07:58