StoryEditor

Jak obliczyć średnioroczny stan stada bydła?

Średnioroczny stan stada może być potrzebny w wielu sytuacjach, np. kiedy chcemy policzyć ile czego w gospodarstwie będziemy potrzebować w danym roku – od pasz, ściółki, wody, po ilość ha do zagospodarowania obornika lub gnojowicy, stawiania nowych budynków inwentarskich, płyt czy zbiorników. Możemy kontrolować wydatki i efektywniej zarządzać finansami, ale także stadem. 
15.11.2018., 10:11h
Nowe wymagania tzw. ustawy azotanowej związane z dostosowaniem wielkości płyt obornikowych, pojemności zbiorników na gnojówkę i gnojowicę czy utrzymania na pastwisku zwierząt zobowiązują nas do wyliczenia stanu średniorocznego stada. Dzięki temu możemy wyliczyć ile nawozu w tonach możemy wywieźć na pole w danym systemie utrzymania zwierząt (więcej w TB 09/2011). 

Do obliczenia średniorocznego stanu stada posłużymy się przykładem:

Stado krów mlecznych w systemie bezściołowym 

Początkowo należy ustalić jaki był początkowy lub końcowy stan stada. W poniższym przykładzie hodowca spisał stan na początku roku ustalając ile zwierząt znajduje się w danej kategorii. W kolejnym etapie należy zastanowić się nad tym co dalej wydarzyło się ze zwierzętami (dodając 12 miesięcy oraz uwzględniając przeklasyfikowanie, sprzedaż lub zgon) i należy ustalić stan na koniec roku i wstawić w następujące wzory. 

1. Zwierzęta gospodarskie przebywające w danej grupie technologicznej rok lub dłużej:
stan średnioroczny = (stan początkowy + stan końcowy) / 2
(Jeżeli zwierząt w gospodarstwie ubyło (padło, zostało sprzedane lub przeklasyfikowane na...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 14:56