Gdzie wykryto ognisko ASF?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 43. ogniska ASF w Polsce w tym roku.
Zobacz też: 42. ognisko w powiecie stargardzkim!
Tym razem ognisko pojawiło się w miejscowości Wydrzno w gminie Łasin, w powiecie grudziądzkim, na obszarze objętym już wcześniej ograniczeniami strefy III.
Trzeci przypadek w woj. kujawsko-pomorskim
W gospodarstwie utrzymywano 44 świnie, które musiały zostać zlikwidowane zgodnie z procedurami. Choroba dotyka coraz większych obszarów Polski, a przypadki ASF, które były kiedyś sporadyczne, teraz stają się regularnym zagrożeniem dla producentów trzody chlewnej. Trzecie ognisko ASF w województwie kujawsko-pomorskim to sygnał, że wirus rozprzestrzenia się z niepokojącą prędkością.
Szybka reakcja Inspekcji Weterynaryjnej
Po wykryciu ogniska ASF Inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Do działań tych należą m.in. utylizacja zarażonych zwierząt, oczyszczanie i dezynfekcja gospodarstw, a także wyznaczenie obszarów objętych ograniczeniami – strefy zapowietrzonej i zagrożonej w promieniu 10 km od miejsca wystąpienia wirusa.
ASF to choroba wyjątkowo trudna do opanowania ze względu na łatwość, z jaką wirus przenosi się między zwierzętami. Gospodarstwa muszą zachować najwyższe środki ostrożności, aby ograniczyć ryzyko zakażenia, co nie zawsze jest możliwe.
Wszystkie informacje na temat ASF znajdują się w dedykowanej temu zagadnieniu zakładce -> ASF
Na podst. Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, GIW