Wirus pojawił się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 105 świń (13 loch, 29 prosiąt, 16 warchlaków, 47 tuczników), które jest położone w miejscowości Karmin, w gminie Śmigiel, w powiecie kościańskim w Wielkopolsce. Był to obszar objęty ograniczeniami. Ognisko znajdowało się blisko 1. i 2. ogniska ASF.
- W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego - podaje GIW. Dotychczas wyznaczono 4 ogniska w woj. wielkopolskim i 1 ognisko w woj. warmińsko-mazurskim.
Sytuacja dot. ASF w UE
Według stanu na dzień 27 czerwca w UE od początku tego roku wyznaczono 175 ognisk ASF, z czego najwięcej w Rumunii (163 ogniska). Natomiast najwięcej przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików wykryto w Polsce, ze wszystkich liczących 3779 w UE, prawie 1/3 wyznaczono w naszym kraju.
O poprzednich przypadkach i ogniskach możesz przeczytać TUTAJ.
oprac. dkol na podst. GIW
Fot. Envato Elements