StoryEditor

500 weterynarzy potrzebnych od zaraz

Niezbędne jest natychmiastowe zatrudnienie 500 lekarzy weterynarii jeżeli chcemy skutecznie zwalczyć afrykański pomór świń, alarmują hodowcy trzody chlewnej. Ale bez wcześniejszych podwyżek w Inspekcji Weterynaryjnej trudno będzie nie tylko ich zatrudnić, ale przede wszystkim powstrzymać falę masowych odejść. Pieniądze na ten cel powinny pochodzić z funduszy przeznaczonych wcześniej na budowę płotu na wschodniej granicy.
10.07.2018., 16:07h
Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej potrzeba większej liczby etatów w Inspekcji Weterynaryjnej wiąże się bezpośrednio z większą ilością wykonywanych zadań przez inspektoraty. W zakresie zwalczania ASF nowe zadania dotyczą bowiem:

·      kontroli bioasekuracji (około 200 tys. gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną),

·      monitoringu stad trzody chlewnej,

·      programu szkoleń,

·      nadzoru nad odstrzałem dzików i przeszukiwaniem lasów w celu zbierania i utylizowania padłych dzików,

·      wystawiania świadectw zdrowia.

Ale aby rekrutacja na nowe etaty była skuteczna, powinna zostać powiązana z podniesieniem wynagrodzeń. Tymczasem z danych MRiRW wynika, że niewiele ponad 30% przeprowadzonych naborów w Inspekcji Weterynaryjnej zakończyło się podpisaniem umowy o pracę. W przypadku 56% naborów nie złożono żadnej aplikacji, a w przypadku 4,6% naborów wybrani kandydaci zrezygnowali z objęcia stanowiska, przy czym w województwie mazowieckim wskaźnik ten przekroczył 10%. Liczba wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej ma stałą tendencję wzrostową.    - Te dane najlepiej pokazują konieczność kadrowo-finansowego wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej poprzez natychmiastowe przyznanie podwyżek dla etatowych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii realizujących zadania zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii. Konieczne jest także przyznanie dodatkowych etatów, ale z wynagrodzeniem w wysokości gwarantującej skuteczne przeprowadzenie na nie naboru oraz będącej skuteczną zachętą dla lekarzy weterynarii do wiązania swojej kariery zawodowej z pracą w Inspekcji Weterynaryjnej – przekonuje Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko – Weterynaryjnej.

PODWYŻKI W PRZYSZŁYM ROKU? 

Niektórzy wojewodowie zgłosili wnioski o możliwość zwiększenia przyszłorocznego limitu wydatków z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów dodatkowego zatrudnienia oraz podwyżek wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Ustawa budżetowa na 2018 rok przewiduje jednak utrzymanie funduszu wynagrodzeń dla służby cywilnej na poziomie 2017 roku, a założeniach w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa fundusz wynagrodzeń dla Inspekcji Weterynaryjnej będzie rósł jedynie na poziomie prognozowanej inflacji.

Nie mniejszy problem jest z lekarzami prywatnej praktyki, którzy w imieniu Inspekcji Weterynaryjnej i na jej zlecenie wykonują wiele czynności związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych u zwierząt. Tu również stawki powinny zostać podniesione do poziomu gwarantującego utrzymanie podpisanych wcześniej umów.

"NIE" DLA PŁOTU

KZP-PTCh precyzyjnie wskazuje również skąd miałby pochodzić pieniądze na etaty i podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej. „Zwiększenie środków finansowych na działalność Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF można pozyskać z przesunięcia planowanych wydatków na budowę zapory na wschodniej granicy kraju przeciwko przemieszczeniu się dzików. Zapora ta w naszej ocenie nie będzie skuteczna i nie przyniesie zakładanych rezultatów” – napisał w komunikacie Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej.

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 02:29