Chore świnie pochodziły z dwóch drobnych przydomowych hodowli zlokalizowanych w strefie objętej ograniczeniami w powiecie białostockim na Podlasiu.
Wg przyjętych procedur na podstawie rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii utworzony zostaje tzw. teren zapowietrzony w promieniu 3 km. Wokół niego ogłaszany jest tzw. obszar zagrożony w promieniu 7 km.
Służby weterynaryjne prowadzić będą lustrację gospodarstw w terenie zapowietrzonym, np. codziennie przez pierwszy tydzień od stwierdzenia choroby.
W chlewni zakażonej następuje likwidacja wszystkich zwierząt, paszy i ściółki oraz wypłacone odszkodowanie. Jeżeli świnie z tego gospodarstwa do 3 tygodni wcześniej były przemieszczone do innego, trzeba je traktować jako kontaktowe, czyli już zarażone ASF. W chlewniach kontaktowych przeprowadzane są badania monitoringowe. Jeżeli ich wynik jest ujemny, najprawdopodobniej nie nastąpi likwidacja stada.
Wg informacji uzyskanych przez redakcję „top agrar Polska”, odszkodowania dla rolników z tytułu trzody zarażonej ASF przewidują wypłatę jedynie za wartość rynkową likwidowanych bądź padłych z powodu choroby świń oraz za zlikwidowane paszę i ściółkę z nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Historia ASF w kraju i kalendarz rządowych niekompetencji, narażających producentów świń i przemysł przetwórczy na milionowe straty sięga lutego 2014 r. Pełen przebieg wydarzeń na www.topagrar.pl.
Wykorzystanie z podaniem źródła: "top agrar Polska – magazyn nowoczesnego rolnictwa".
Więcej informacji na temat ASF w Polsce jest dostępnych na łamach sierpniowego wydania „top agrar Polska”, dodatek specjalny „top świnie” od str. 6 w artykule "ASF u progu Wspólnoty".
Nie masz jeszcze prenumeraty "top agrar Polska"? Aby ją zamówić kliknij TUTAJ.