StoryEditor

Agro Akademia w sercu Opolszczyzny

  Tour de Agro Akademia BASF trwa. Dzisiaj kolejna konferencja z tego cyklu odbyła się w Prószkowie pod Opolem, dokąd przyjechało prawie 120 rolników, nie tylko z najbliższej okolicy.
23.01.2017., 20:01h

Podobnie jak w zeszłym roku, i tej zimy pogoda jest dość łaskawa dla większości rolników na Opolszczyźnie, ponieważ przed silnymi mrozami na początku stycznia na większości pól zalegała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Wprawdzie mrozy sięgnęły nawet nieco poniżej 20 kresek, niemniej jest nadzieja, że dzięki tej pokrywie uda się ochronić rośliny od skutków nawet silnych przymrozków.

Ograniczanie ryzyka wystąpienia znacznych strat na skutek złego przezimowania, wspomaganie procesów zwiększania odporności roślin na mróz, to jeden z tematów przewodnich tegorocznych konferencji zimowych w ramach Agro Akademii BASF, której partnerami są firmy: John Deere Polska, Limagrain, ADOB, a patronem medialnym jest nasz miesięcznik. Podkreślano, że pomimo – jak na razie – dość łaskawej zimy, jesień i w tym rejonie nie była zbyt przychylna dla zbóż ozimych, a zwłaszcza dla pszenic.

Na Opolszczyźnie – podobnie jak i w wielu regionach kraju – nie udało jej się zasiać w optymalnym terminie agrotechnicznym. Konsekwencją  tego są wyraźnie słabiej rozwinięte, stosunkowo rzadkie łany. Tylko część plantacji zaczęła się krzewić przed zimą, a spora ich część uzyskała wykształciła 1–3 liście. Oznacza to, że na wiosnę będą one wymagały szybkiej i wyższej dawki azotu, najlepiej w szybko działającej formie azotanowej, która pobudzi rośliny do krzewienia.

W zdecydowanie lepszej kondycji są rzepaki, zwłaszcza jeśli udało się je zasiać do 20 sierpnia i zdążyły jeszcze „złapać” wilgoć przed suchym wrześniem. W tym rejonie rzepaki przed zimą zdążyły wykształcić niekiedy nawet 12–14 liści. Co miało także swoje konsekwencje, ponieważ trzeba je było „pilnie” skracać. Prawdziwym utrapieniem jednak zarówno na Opolszczyźnie, jak i na Dolnym Śląsku, była tej jesieni plaga szkodników jesiennych w rzepaku. Do śmietki dołączyły mszyce. W tym rejonie plaga mszyc na rzepaku nie jest nowością, jednak nigdy jak do tej pory mszyce nie wystąpiły w tak dużym nasileniu. Problemem w ich zwalczaniu w rzepaku, jest niewielka liczba zarejestrowanych preparatów – wśród których i tak dominują środki należące do pyretroidów.

Kolejne spotkania w ramach projektu Agro Akademia BASF odbędą się w: Namysłowie (24.01.), Niemczy (25.01), Legnicy (26.01.), Gniewie (30.01.), Bielsku Podlaskim (31.01.), Zamościu (1.02.).

 

 

Szczegółowy plan zimowych konferencji znajduje się na stronie www.akademiabasf.pl.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:30