W ostatnim czasie Główny Lekarz Weterynarii zaapelował o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskania darów lasu szczególnie na obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Przestrzega w nim głównie osoby mające kontakt ze świniami. Powinny się one powstrzymać od zbieractwa ze względu na możliwość przypadkowego zawleczenia ASF na teren gospodarstwa i przeniesienia go na świnie.
Jeśli ktoś nie może odmówić sobie wizyty w lesie musi przestrzegać karencji przed kontaktem ze świniami, która powinna wynosić 72 godziny. Trzeba pamiętać również o zmianie odzieży, obuwia, zastosowaniu środków dezynfekcyjnych i przeznaczonych do higieny, przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń.
W przypadku znalezienia padłego dzika nie należy go dotykać, zabierać go z miejsca ani zbliżać się do niego. O fakcie jego znalezienia należy niezwłocznie powiadomić miejscowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego lub lokalne służby policji albo straży gminnej.
dkd
fot. poglądowe
StoryEditor
Apel GLW w związku z ryzykiem zawleczenia ASF do chlewni!
Sezon zbierania owoców leśnych oraz grzybów w całej Polsce zaczyna przybierać na tempie. Niestety wraz z nim wzrasta również ryzyko zawleczenia wirusa ASF do chlewni, szczególnie w obszarze ochronnym (strefa żółta), obszarze objętym ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszarze zagrożenia (strefa niebieska).