Półtora miesiąca temu Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się do dr Bogdana Konopki, Głównego Lekarza Weterynarii o podjęcie działań na rzecz zmniejszenia zasięgu strefy niebieskiej w związku z regionalizacją dotyczącą występowania ognisk ASF. Apel dotyczył kilkudziesięciu gmin objętych ograniczeniami. LIR postulował o szybkie przekwalifikowanie stref niebieskich na czerwone.
Izba argumentowała, że nadmierne restrykcje w strefie niebieskiej nie są zawsze dostosowane do realiów funkcjonowania stad, które bez możliwości odstępstwa praktycznie przestają funkcjonować. Dodatkowo cena skupowanej trzody chlewnej (całkowicie zdrowej) jest bardzo często rażąco niższa od ceny rynkowej. Sytuacja taka doprowadziła do kolejnych rezygnacji i zmniejszania się rodzimego chowu, przy braku alternatywy utrzymania gospodarstw.
LIR uzasadniała swoje stanowisko, że gospodarstwa z tej strefy w pełni wdrożyły bioasekurację. Z analizy dokumentów z kół łowieckich wynika, że nastąpił radykalny spadek pogłowia dzików, a nałożone na koła odstrzały są praktycznie niewykonalne z powodu spadku populacji tych zwierząt.
W odpowiedzi na wniosek LIR Inspekcja We...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Apele i wnioski o zmianę strefy niebieskiej ASF na czerwoną na Lubelszczyźnie
Komisja Europejska negatywnie odniosła się do wniosku Głównego Lekarza Weterynarii o zniesienie obszaru zagrożenia ASF dotyczącego szeregu gmin, m.in. województwa lubelskiego. Wniosek został odrzucony ze względu na niekorzystną sytuację epizootyczną na terytorium Polski.