StoryEditor

ASF: 6 gmin zostało objętych dodatkową strefą

Główny Lekarz Weterynarii, Marek Pirsztuk poinformował w kontekście utworzonej przez Komisję Europejską dodatkowej strefy (obszaru zagrożenia) na terenie 6 gmin województwa podlaskiego o szczegółach zaleceń.
17.04.2015., 12:04h

Wystąpienie pod koniec stycznia kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie oraz utrzymujące się wśród dzików zakażenie tą chorobą na terenie dwóch powiatów województwa podlaskiego (powiatów sokólskiego i białostockiego), zmusiło Komisję Europejską do ustanowienia tzw. obszar u zagrożenia na obszarze gmin: Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo, a także w powiecie sokólskim w gminach: Gródek oraz w powiecie białostockim w gminie Michałowo.

Jak tłumaczy Marek Pirsztuk, utworzenie obszaru zagrożenia warunkowane jest wystąpieniem na tym samym terenie zarówno ognisk ASF u świń, jak i przypadków tej choroby u dzików. Obszary te zostały utworzone jeszcze w roku 2014 na Litwie i Łotwie.

Nowa strefa ma służyć wzmocnieniu nadzoru i ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, szczególnie poprzez produkty, pochodzące od zwierząt ewentualnie zakażonych. Obecnie utworzona strefa III jest najmniejszym spośród takich obszarów wydzielonych na terytoriach państw członkowskich, w których występuje choroba.

Zasady wdrażane na terenie tych gmin, dotyczą w szczególności ograniczeń dotyczących umieszczania świń i produktów spożywczych z nich uzyskanych na rynku.
Poniżej wymienione zostały najważniejsze z zasad obowiązujących w obszarze zagrożenia:

  •  świnie mogą być wysyłane poza obszar zagrożenia tylko do uboju, a ich ubój może się odbyć wyłącznie w rzeźni zatwierdzonej do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii;
  •  do uboju poza obszarem zagrożenia mogą być przeznaczone świnie, które przebywały w gospodarstwie, z którego są wysyłane, co najmniej 30 dni lub od urodzenia,
  •  transport świń musi zostać zorganizowany w taki sposób, aby zwierzęta były transportowane bezpośrednio z gospodarstwa do miejsca uboju, trasą wyznaczoną i uzgodnioną z powiatowym lekarzem weterynarii,
  •  ubój świń musi odbywać się w specjalnie wyznaczonym do tego celu dniu,
  •  świeże mięso pozyskane ze świń z obszaru zagrożenia może być umieszczane wyłącznie na rynku krajowym,
  •  odpady poubojowe muszą podlegać osobnej obróbce pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii,
  •  Komisja Europejska musi zostać poinformowana o rzeźniach zatwierdzonych do uboju świń pochodzących z obszaru zagrożenia.



Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w obszarze zagrożenia znajdowało się 317 stad, w których utrzymywanych było 2106 świń (na dzień 31 marca 2015 r.). Nowoutworzony obszar zagrożenia (strefa III), ma na celu wzmocnienie nadzoru epidemiologicznego i jest istotnym elementem zabezpieczenia przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się choroby na inne regiony kraju.

Przypominamy, że w najbliższych dniach, wejdzie w życie program bioasekuracji. Regulacje związane z wprowadzeniem programu umożliwią hodowcom świń, którzy nie będą mogli dopełnić wszystkich zasad zabezpieczenia gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń lub nie wyrażą takiej woli, rezygnację z produkcji. Rolnikom tym zapewnione zostaną odszkodowania z budżetu państwa za ubite lub zabite sztuki oraz rekompensata pieniężna za nieutrzymywanie świń w okresie kolejnych 3 lat. Umożliwi to producentom świń zarówno w nowoutworzonym obszarze, jak i na terenie powiatów obecnie znajdujących się w obszarze objętym ograniczeniami, rezygnację z prowadzenia hodowli świń z finansową pomocą państwa. Hodowcy świń zarówno z obszaru zagrożenia, jak i z obszaru objętego ograniczeniami, nie później niż w terminie 1 miesiąca od daty wejścia w życie programu bioasekuracji, powinni składać do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, jeżeli ich gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie, nie spełni wymagań określonych w programie. 

oprac. ag

Źródło: GIW

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:31