StoryEditor

ASF: Bioasekuracja po nowemu. Ile gospodarstw nie spełnia wymogów?

Wciąż nie wiadomo ile gospodarstw rolnych nie spełnia wymogów bioasekuracji, które w kwietniu wprowadziła w życie Komisja Europejska w swoim rozporządzeniu wykonawczym. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że niedługo zostaną zmienione odpowiednie przepisy krajowe. Ale jednocześnie większość zasad dotyczących bioasekuracji pozostaje bez zmian.
08.06.2021., 09:06h
Sprawa rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzającego nowe obowiązki dla producentów świń w strefach ASF wzburzyła branżę hodowców świń. Teraz wróciła do niej opozycja, która zapytała o szczegóły ministra rolnictwa.

- Od organizacji rolniczych napływają bardzo niepokojące sygnały, że pomimo wejścia w życie nowych unijnych wymogów m.in. w zakresie bioasekuracji w Polsce nadal brak konkretnych przepisów i wytycznych. Zdaniem hodowców może to przyczynić się do upadku kolejnych tysięcy gospodarstw hodujących trzodę chlewną oraz w jeszcze większym stopniu pogrążyć cała branżę. Niepokój budzą szczególnie nowe wymagania w zakresie konieczności ogrodzenia budynków, gdzie utrzymywane są świnie, ściółka czy pasze oraz konieczność posiadania tzw. planu bezpieczeństwa biologicznego, zawierającego opis podstawowych czynności jakie podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusa ASF – napisali w interpelacji posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z klubu Koalicja Obywatelska. 

FAKTY DOKONANE 

Ministerstwo rolnictwa przyznało, że unijne przepisy w tym zakresie już obowiązują na podstawie rozporządz...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 02:49