StoryEditor

ASF: brak pieniędzy na wyrównanie cen tuczników w strefach niebieskich

Producenci świń, którzy znajdują się w niebieskich strefach ASF nie mogą liczyć w tym roku na wyrównanie cen za żywiec.
28.05.2020., 10:05h
W kasie ARiMR nie ma przewidzianych środków na dopłaty wyrównawcze dla producentów świń, których gospodarstwa znalazły się w strefach niebieskich. Jak informuje Agencja, pomoc dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami, na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń, mogła być udzielana zgodnie ze zgłoszeniem do Komisji Europejskiej do 31 grudnia 2019 r. W planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na 2020 r. nie zostały jednak zaplanowane środki na udzielanie tej pomocy.

Resort poinformował, że w przypadku wygospodarowania oszczędności w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozważona zostanie możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

W tym roku strefy niebieskie objęły nowe obszary kraju w woj. lubuskim i wielkopolskim. Na terenie tych nowych stref brak jest rzeźni, która byłaby zainteresowana skupem świń z obszarów z ograniczeniami. Zatem żywiec musi być transportowany do ubojni na wschodzie kraju, oddalonych o kilkaset kilometrów.

Jak wskazuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku POLPIG, brak zainteresowania odbiorem świń ze strefy niebieskiej oraz wysokie koszty transportu sprawiają, że ceny oferowane za żywiec ze strefy niebieskiej są znacznie niższe od tych oferowanych przy skupie świń ze strefy wolnej od ASF.
– Sytuacja jest dramatyczna, albowiem w zależności od tygodnia ceny skupu żywca wieprzowego w strefach niebieskich były niższe od 60 do 90 groszy za kilogram – twierdzi.
W związku z tą bardzo złą sytuacją producentów z Wielkopolski i Lubelskiego, POLPIG wnioskował o wprowadzenie dopłat wyrównawczych dla producentów świń, którzy znaleźli się w strefach niebieskich na terenie całego kraju. Jednak okazało się, że póki co na ten cel nie ma pieniędzy.
mapa ASF
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. grudzień 2024 01:52