ASF nie daje o sobie zapomnieć. W jednym z gospodarstw w gminie Tuszyn w powiecie łódzkim wschodnim prawdopodobnie pojawił się wirus.
- W stadzie było 140 sztuk świń hodowanych w cyklu otwartym. Jeśli informacje o ASF się potwierdzą, będzie to katastrofa. Miejscowość ta leży w bliskim sąsiedztwie mojego miejsca zamieszkania i mojej chlewni - poinformował nas jeden z hodowców trzody chlewnej.
Inspektorat Weterynarii wstrzymał już wydawanie świadectw zdrowia świń niezbędnych do przemieszczenia zwierząt.
Dotychczas na tym terenie nie pojawiły się ani ogniska u świń, ani przypadki choroby u dzików.
Rejon, w którym jest podejrzenie wystąpienia ogniska ASF oznaczono zielonym trójkątem.
Trzecie ognisko?
Od padłych świń zostały pobrane próbki krwi. Teraz trwają ich badania. Jeśli wyniki będą pozytywne, wokół ogniska w promieniu 10 km zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony. Będzie to też oznaczać, że mamy trzecie w tym roku ognisko ASF w Polsce.
Z nieoficjalnych informacji przekazanych nam przez hodowców trzody chlewnej wynika, że do obszaru zapowietrzonego wchodzi miejscowość Grabina Wola z gm. Czarnocin. Z gminy Grabica do zagrożonego wchodzą miejscowości: Maleniec, Bleszyn, Niwy Jutroszewskie, Gutów Mały, Kolonia Majdany, Majdany, Lubonia, Dziwle, Grabica Kolonia, Lutosławice Rządowe, Lutosławice Szlacheckie. Do obszaru zagrożonego wchodzi reszta gminy Czarnocin, z gminy Moszczenica: Imielnia, Sierosław, Rękoraj, Rękoraj Dobra, Dąbrowka, Srock prywatny, Srock Rządowy, Kolonia Podolin, Podolin, Gościmowice (część), Gościmowice II.
Pierwsze ognisko w tym roku wyznaczono 17 marca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 938 świń, położonym w miejscowości Niedźwiady w gminie Świebodzin w woj. lubuskim. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Drugie zostało wyznaczone 28 maja w gospodarstwie utrzymującym 3 373 świnie. Chlewnia położona jest w miejscowości Gnuszyn w gminie Chrzypsko Wielkie w Wielkopolsce. Przeczytasz o tym TUTAJ.
W ubiegłym roku wyznaczono 103. ogniska ASF i 4155 przypadków u dzików. To prawie dwukrotny wzrost w przypadku liczby przypadków i ponad dwukrotny wzrost liczby ognisk ASF w porównaniu do 2019 roku.
Najwięcej przypadków ASF u dzików w 2020 r. było w woj. warmińsko-mazurskim, lubuskim i lubelskim.
Kamila Szałaj