StoryEditor

ASF: Kalemba nie podaje konkretów

„Będą rekompensaty do każdej sztuki trzody, która została sprzedana od 18 lutego br., ale dla producentów w strefie przy granicy białoruskiej” – powiedział minister Stanisław Kalemba podczas konferencji prasowej zorganizowanej wśród sprzętu rolniczego zgromadzonego na kieleckich targach Agrotech. Ta pomoc będzie po połowie rekompensowana przez budżet krajowy i unijny.
07.03.2014., 19:03h

Minister dodał, że „decyzja zapadnie w ciągu kilku dni, i jest szansa, by w przyszłym tygodniu ukazało się rozporządzenie Komisji Europejskiej, które określi, jakie zasady będą obowiązywały przy tych rekompensatach”.
Kalemba zaznaczył, że w piątek rano (7.03.) spotkał się z przedsiębiorcami i ustalił, że „dziś jeszcze lub jutro (sobota? – red.) rozpoczną oni skup trzody na większą skalę. Również Agencja Rezerw Materiałowych w ramach zapasów będzie dokonywała zakupów, w tym także poza strefą.”

Redakcja „top agrar Polska” próbowała wydobyć z ministra więcej konkretów w zakresie dopłat do wieprzowiny. Pytaliśmy, ile będzie przewidzianych pieniędzy, czy ryczałtem do sztuki, czy może do kilograma? Czy przewidziane są limity dopłat w ramach tej pomocy. Jakie będą pułapy i ceny skupu ARM?
Stanisław Kalemba wtedy odpowiedział:
– No właśnie na tym rzecz polega, że Komisja Europejska ustali to w swoim rozporządzeniu. Nad tym nasze zespoły pracują. To będzie znacząca rekompensata (podkr. red). Dopiero gdy będzie decyzja KE, poinformujemy o konkretach. Pomoc pójdzie do tuczników sprzedanych od 18 lutego tylko w strefie ograniczonej. Wiadomo, jakie to są powiaty.
Natomiast uzupełnianie rezerw strategicznych będzie z tej strefy i poza strefą, jak również mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania, aby przetrzymać ten czas, kiedy państwa trzecie zablokowały nasz eksport.”
Minister dodał, że największym nabywcą wieprzowiny z Polski są Chiny (52 tys. ton) i Japonia (20 tys. t), dlatego pierwsze spotkania w tej sprawie odbył już z ambasadorami Chin i Kraju Kwitnącej Wiśni.
- Wczoraj mieliśmy bardzo dobre spotkanie z komisarzem Dacianem Ciolosem. Wnioskowałem o dopłaty do prywatnego przechowywania. Jeśli ten mechanizm zostanie zatwierdzony przez KE, będzie on przyjęty na terenie całej UE – dodał minister.

Poniżej fragment notatki prasowej ze strony MRiRW po spotkaniu z komisarzem Ciolosem:

„Minister (S. Kalemba – red.) zwrócił się o pomoc finansową KE w postaci rekompensat dla producentów trzody - w sytuacji wprowadzonych ograniczeń na tym rynku i załamania się cen na trzodę. Zawnioskował również o wprowadzenie innych nadzwyczajnych środków dla producentów trzody na pozostałym obszarze Polski, w tym dopłat do prywatnego przechowywania oraz subsydiów eksportowych.
W sprawie podjęcia natychmiastowych działań Polska wystosowała do Komisji Europejskiej stosowny wniosek .
Komisarz, po wysłuchaniu argumentów strony polskiej oraz analizie danych ilustrujących obecną, trudną sytuację w Polsce, podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody i przygotowaniu podstaw prawnych KE w tym zakresie.
Program rekompensat dla rolników będzie stosowany od daty wprowadzenia ograniczeń na wyznaczonym przepisami obszarze Polski. Producenci trzody z tej wyznaczonej strefy, na podstawie faktur za sprzedane tuczniki w okresie od 18 lutego br. będą otrzymywali rekompensaty.
W najbliższych dniach Komisja Europejska we współpracy ze stroną polską, wyda odpowiednie przepisy prawne dla udzielenia pomocy finansowej polskim rolnikom.
Montaż finansowy dla rekompensat udzielonych rolnikom zakłada równy udział obu stron - czyli 50% funduszu pochodzić będzie z UE i 50% z budżetu krajowego.
Jest to wyraźny sygnał dla producentów trzody i pozostałych podmiotów sektora wieprzowiny do przyspieszenia działań , w tym skupu – na obszarze wprowadzonych ograniczeń .
W zakresie wprowadzenia pozostałych instrumentów komisarz D. Ciolos zapewnił, że sytuacja sektora wieprzowiny jest przedmiotem stałych analiz i monitorowania ze strony KE i w zależności od rozwoju sytuacji na tym rynku będą podejmowane dalsze odpowiednie działania.”

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. grudzień 2024 10:47