Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie z dnia 29 kwietnia br. o potwierdzeniu wystąpienia 2019/904-2019/937 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Potwierdzono je na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 15 - 21 kwietnia 2019 r.
Na Mazowszu potwierdzono kilkanaście przypadków, a wśród nich aż 50 dzików padłych w wyniku ASF. Na Warmii i Mazurach zarejestrowano o wiele mniej padłych sztuk niż w poprzednich raportach, bo jedynie 11.
Tym razem więcej padłych dzików znaleziono na Lubelszczyźnie, bo 12 szt., natomiast na Podlasiu jedynie 5 sztuk. Co ciekawe, jak informują myśliwi z rejonu Podlasia, dzików w tamtej okolicy jest nawet sporo, ale najwidoczniej są zdrowe, bo myśliwi i leśnicy nie znajdują padłych zwierząt tak często jak chociażby na Mazowszu.
Z raportów można wywnioskować, że na Mazowszu jest znaczne zagęszczenie populacji dzika, bo od kilku miesięcy woj. mazowieckie jest na pierwszym miejscu niechlubnej listy przypadków ASF.
Każdorazowo w komunikacie można znaleźć informację o kilkudziesięciu padłych zwierzętach. W każdym tygodniu pojawia się mniej więcej jeden komunikat. Proszę sobie zatem wyobrazić, jak wiele musi być dzików w tamtejszych lasach.
dkol
StoryEditor
ASF – Mazowsze na początku niechlubnej listy przypadków
Na Mazowszu nadal obserwujemy najwięcej potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W innych województwach padłych sztuk jest znajdywanych o wiele mniej.