StoryEditor

ASF: międzynarodowy problem hodowców

Niemiecka weterynaria potwierdziła trzecie ognisko ASF w Brandenburgii, a Słowacy po kilkumiesięcznej przerwie zlikwidowali kolejne stado. Wędrujące przez polskie granice dziki cały czas stanowią zagrożenie, ale czy tylko one?
21.07.2021., 16:07h

„STOP ASF” także w Polsce

Wykrywanie, Zapobieganie i Zgłaszanie – to hasło przewodnie kampanii „Stop ASF”. Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) latem 2020 r. rozpoczął kampanię uświadamiającą na temat ASF na terenie południowo-wschodniej Europy. Przyłączyły się do niej władze zagrożonych krajów – czyli znajdujących się w sąsiedztwie krajów z ASF. Region zagrożony tworzyły Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.

W tym roku kampanią objęte zostają kolejne kraje – Bułgaria, Czechy, Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Rumunia i Polska. Celem akcji jest uzupełnienie działań Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych przy udziale lokalnych organizacji weterynaryjnych, kółek rolniczych, kół łowieckich, straży granicznej i innych organów.

W Niemczech nerwowo

W Brandenburgii wirus ASF został po raz pierwszy wykryty w czwartek 15.07.21 r. w dwóch hodowlach świń: najpierw w okręgu Szprewa-Nysa, później w okręgu Märkisch-Oderland. Już w sobotę 17 lipca w tym samym okręgu potwierdzono podejrzenie afrykańskiego pomoru świ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:03