– Powołanie Zespołu wynika z potrzeby analizy skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski – powiedział minister Krzysztof Jurgiel otwierając I posiedzenie Zespołu.
Szef resortu rolnictwa dodał, że Zespół przygotuje propozycje działań wszystkich służb w celu wzmocnienia kontroli przemieszczania świń i produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od świń, a także miejsc sprzedaży i obrotu tymi produktami. Wypracowane rozwiązania mają dotyczyć również zapobiegania nielegalnemu wwozowi świń i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich oraz wsparcia monitorowania i zwalczania ASF u dzików.
Podczas posiedzenia Zespołu minister Jurgiel uznał za konieczne przyspieszenie zredukowania populacji dzików do wymaganego przez UE poziomu 0,5 dzika/km2. Szef resortu poinformował także, że zostaną wprowadzone obowiązkowe świadectwa weterynaryjne dla świń, a także mandaty karne dla osób nielegalnie przewożących dziki.
Członkowie Zespołu – przedstawiciele uczestniczących w jego pracach ministerstw i służb zostali zobowiązani do przygotowania raportów dotyczących realizowanych przez nich zadań w sprawie łagodzenia skutków ASF oraz wniosków, których realizacja pozwoli na większą skuteczność w egzekwowaniu wymogów bioasekuracji. Raporty te mają być przedstawione podczas kolejnego posiedzenia Zespołu.
Tymczasem w ostatnich dniach wykryto kolejny, 13. przypadek ASF w stadzie świń. Tym razem zlokalizowany był w okolicach Janowa Podlaskiego.
oprac. bcz na podstawie MRiRW
Fot. MRiRW