5 tusz znaleziono w okręgu Kinmen, a dwie w Lienchiang. Nie wiadomo skąd tusze pojawiły się na wybrzeżu. Pierwsze podejrzenia padły na Chiny, gdzie stale rośnie liczba ognisk ASF.
Według najnowszych danych opublikowanych na stronie internetowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa do 16 maja br. w Chinach odnotowano 130 ognisk ASF, przy czym ubito około 1,026 mln świń.Tajwan do tej pory usilnie bronił się przed afrykańskim pomorem świń prowadząc wzmożone kontrole transportu i żywności. Władze Tajwanu obawiają się, że ASF uderzy w przemysł hodowli trzody chlewnej, którego wartość szacowana jest na 80 mld dolarów rocznie.
Mimo, że początkowo twierdzono, że tusze przypłynęły z Chin, obecnie Centrum Alarmowe Tajwanu twierdzi, że ten scenariusz jest mało prawdopodobny, a tusze mogą pochodzić z tamtejszych hodowli. W związku z tym wzywa wszystkich tajwańskich hodowców trzody chlewnej do właściwego pozbywania się martwych świń, zgodnie z postanowieniami ustawy o przemyśle zwierzęcym. Centrum także poinformowało, że wszyscy ci, którzy niewłaściwie pozbywają się martwych świń, zostaną ukarani grzywną, dodając, że jeśli wyniki okażą się pozytywne dla choroby zakaźnej, a rolnik zostanie zidentyfikowany, maksymalna grzywna wynosi 1 milion NT (31 705 USD).
Zapobieganie ASF na Tajwanie
Demokratyczna Partia Postępu (DPP) uważa, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń z Chin na Tajwan, tamtejsze prawo należy zmienić, tak aby podnieść karę dla osób przyłapanych na przemycie mięsa wieprzowego z krajów, w których ASF występuje z 1 mln do 3 mln USD (96 000 USD).
Początkowo kara wynosiła 200 000 NT, podniesiono ją już raz do 1 mln USD, ale od tego czasu aż 235 pasażerów próbowało przemycić wieprzowinę na Tajwan. Tamtejsze władze twierdzą, że zwiększona kara do 3 mln USD za przewóz produktów wieprzowych może pomóc we wzroście świadomości dotyczącej ASF wśród podróżnych.
Za przykład podczas konferencji prasowej tamtejszego resortu rolnictwa podano, że Australia i Japonia nakłada maksymalną karę za przemyt produktów wieprzowych w wysokości 9,2 mln USD, a niekiedy jest stosowana kara pozbawienia wolności do lat trzech. Władze Tajwanu zamierzają prosić linie lotnicze o komunikaty na lotniskach dla pasażerów podróżujących na wyspę, o tym, że należy pozbyć się produktów mięsnych przed wylotem oraz o wysokości kar jakie grożą za przemyt.
Rada Ministra Rolnictwa Chen Chi-chung uważa, że większość naruszeń dotyczyła pasażerów z Chin, ponieważ nie mają dostępu do przejrzystych informacji. Chińscy pasażerowie nie zdają sobie sprawy z wybuchu ASF w Chinach i nie tylko próbują przemycić wieprzowinę, ale także przywieźć różnorodne produkty - wołowe, z kurczaka i kaczki, z którymi na co dzień mają problem pracownicy lotniska. Resort tamtejszego rolnictwa zaznacza, że jeśli pasażerowie nie są w stanie zapłacić kary, zostaną natychmiast odesłani do swojego kraju.
oprac. dkol na podst. taiwannews.com.tw
Fot. Poglądowe Pixabay Obraz Diytexasdivorce