Aby jakikolwiek środek dezynfekcyjny zaczął działać musi mieć kontakt z powierzchnią dezynfekowaną przez 15-30 minut - mówił prof. Zygmunt Pejsak podczas panelu trzodowego na XXI Targach Ferma w Łodzi.
Sam nawet powolny przejazd traktorem przez matę lub nieckę dezynfekcyjną nic nie daje. Po przejeździe należy odczekać zalecany czas i utrzymać kontakt środka dezynfekcyjnego z oponą. Tylko w ten sposób można się pozbyć wirusa z kół. Z tego względu jeśli zaistnieje jakiekolwiek podejrzenie, że sprzęt pracował na polach, gdzie znajdowały się dziki zakażone ASF, nie należy nimi wjeżdżać na teren gospodarstwa trzodowego.
– W temperaturze poniżej 4 st. C środki dezynfekcyjne nie działają skutecznie - podkreślał dr Marian Porowski z lecznicy Vetcom z Pobiedzisk. Zimą maty ani niecki nie chronią więc przed wirusem.
Jeśli chodzi o dezynfekcję środków transportu to podnoszonym przez rolników problemem jest utylizacja zużytych mat oraz wody z niecek dezynfekcyjnych. O ile płyny w wodzie są biodegradowalne - jak wskazywał dr Porowski - to utylizacja mat dezynfekcyjnych może być problematyczna.
Rolnicy nie wiedzą, gdzie i przez k...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
ASF: Nakazana dezynfekcja – dziś nieskuteczna?
Krajowy program bioasekuracji nakazuje wyłożenie przed wejściami i wjazdami do gospodarstw produkujących świnie mat dezynfekcyjnych. Specjaliści twierdzą jednak, że zalecane odkażanie może być nieskuteczne.