StoryEditor

ASF: OIE uwalnia Belgię od ASF

Światowa Organizacja Zdrowia (OIE) potwierdza – Belgia wolna od Afrykańskiego Pomoru Świń! Otwierają się drzwi dla eksportu na cały świat.
22.12.2020., 11:12h
21 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) potwierdziła brak występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Belgii. Kraj ten utracił status kraju wolnego od ASF we wrześniu 2018 roku w wyniku pojawienia się choroby w populacji dzików.
Od momentu stwierdzenia pierwszych przypadków choroby ASF we wrześniu 2018 roku działania Belgii koncentrowały się na wyeliminowaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzików. Podjęto szereg działań na różnych płaszczyznach. Budowano ogrodzenia, zakazywano wstępu do lasów, prowadzono intensywne działania mające na celu identyfikację wszystkich przypadków i ich eliminację, prowadzono odstrzał dzików – wszystkie podjęte kroki okazały się czynnikami kluczowymi do osiągnięcia celu. W ciągu ostatniego roku nie stwierdzono żadnych nowych przypadków. Łącznie pod kątem ASF przebadano 5 422 dziki. Spośród nich u 833 testy dały wynik pozytywny. Ostatni przypadek stwierdzenia ASF w przypadku świeżej tuszy dzika pochodzi z sierpnia 2019 roku.
Belgia jest jednym z kluczowych w Europie producentów wieprzowiny. Eksportuje ponad dwie trzecie swojej produkcji. Aby zapewnić ochronę tego sektora, fundamentalne było niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się choroby na stada hodowlane. Obowiązujące w Belgii surowe zasady bezpieczeństwa biologicznego wzmocniono dodatkowymi działaniami i środkami. Obejmują one między innymi testowanie wszystkich chorych świń pod kątem ASF niezależnie od występujących symptomów. Wszystkie dotychczas wykonane testy – a jest ich już ponad 22 tysiące – dały wynik ujemny.
Pomimo odzyskania statusu kraju wolnego od ASF Belgia będzie nadal monitorować choroby u zwierząt zarówno hodowlanych, jak i dzikich. Działania nadzorcze i kontrolne będą prowadzone do odwołania. Decyzja OIE jest wynikiem decyzji podjętej przez Komisję Europejską w dniu 20 listopada 2020 roku, znoszącej regulowane strefy ustanowione po pojawieniu się wirusa u dzików.
Od kilku dekad Belgia eksportuje swoją wieprzowinę do ponad 70 krajów. Ponieważ swoim partnerom handlowym na świecie zawsze przekazuje transparentne i przejrzyste informacje, już niedługo importerzy otrzymają wszystkie informacje niezbędne do wznowienia relacji handlowych.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:57