ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim.
Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Jak poinformował nas zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku Andrzej Bryczkowski, w tym gospodarstwie znajduje się ok. 500 szt. świń.
– Jesteśmy zdziwieni tym, że ten przypadek wystąpił w tak dużej odległości (prawie 100 km – przyp. red.) od czwartego ogniska ASF – mówi Bryczkowski. – Nie wiemy jeszcze dokładnie w którym zakładzie będziemy utylizować te zwierzęta, ale być może będzie to, jak ostatnio, zakład Farmutil w Wielkopolsce. Chcemy wszystkie czynności zakońćzyć w ciągu 24 godzin od wykrycia ogniska – dodaje.
Na razie nie znamy więcej szczegółów. O postępach działań służb weterynaryjnych będziemy informować na bieżąco.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
oprac. bcz, dj na podstawie GIW