StoryEditor

ASF przyspiesza działania rządu

Dzisiaj posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. ASF, jutro spotkanie z Polskim Związkiem Łowieckim w sprawie odstrzału dzików, a w przyszłym tygodniu specjalne posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa. Powrót afrykańskiego pomoru świń spowodował nagłe przyśpieszenie działań rządu.
14.06.2017., 12:06h

Kolejne ogniska ASF, chociaż były spodziewane, były przykrym doświadczeniem. Są to bowiem nowe ogniska, które wystąpiły po długim okresie przerwy, czyli od września ubiegłego roku.

Grupa zadaniowa ds. ASF

W komunikacie wydanym po posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. ASF jako dwie główne przyczyny nowych ognisk wskazano:
- brak redukcji dzików na tym terenie
- brak stosowania zasad bioasekuracji.

Dlatego już jutro odbędzie się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego, podczas którego szef resortu rolnictwa po raz kolejny będzie apelował o nawiązanie ścisłej współpracy z powiatowymi lekarzami weterynarii i podjęcie skutecznych działań w zakresie redukcji populacji dzików.

Rzeczywistość alternatywna

Przypomnijmy, że zdaniem ministerstwa środowiska populacja dzików wynosi obecnie pół sztuki na kilometr kwadratowy. Minister Szyszko powołuje się tu na słynne jesienne liczenie dzików w Lasach Państwowych. Jego zdaniem jest to poziom, przy którym choroba się nie rozwija. Jednocześnie resort twierdzi, że przeprowadzany obecnie odstrzał ( zgodny z planami łowieckimi) oraz odstrzał sanitarny „z roku na rok rośnie i przynosi to wymierne efekty”.

Tylko bioasekuracja

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Grupy Zadaniowej ds. ASF zwrócono także uwagę na nieprzestrzeganie przez niektórych rolników zasad bioasekuracji. Dlatego też ponownie będzie przeprowadzona kampania informacyjna o zasadach bioasekuracji.

Zdaniem samorządu lekarzy weterynarii to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu. - Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna podtrzymuje zdecydowanie swoje wcześniejsze stanowiska, że niezbędne w walce z afrykańskim pomorem świń jest skuteczne wprowadzenie zasad bioasekuracji. Identyczne reguły powinny być restrykcyjnie egzekwowane zarówno przez małe jak i duże gospodarstwa. Bez tego nigdy nie uporamy się z wirusem. Rząd musi sobie również zadać strategiczne pytanie czy na pewno jest to odpowiedni moment na likwidację Inspekcji Weterynaryjnej i zastąpienie jej Państwową Inspekcją Bezpieczeństwa Żywności. Lekarze weterynarii potrzebują teraz wsparcia kadrowego i finansowego, a przede wszystkim stabilizacji, a nie rewolucji organizacyjnej – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.  

Resort rolnictwa zapowiedział dzisiaj, że będzie powtórzone rozporządzenie dotyczące wymagań weterynaryjnych.

Pomoc finansowa

Ponadto rolnicy mogą liczyć na rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej z tytułu strat rynkowych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (strefa niebieska i czerwona). Będzie też prowadzony program dobrowolnych rezygnacji z prowadzenia hodowli świń w zamian za trzyletnie rekompensaty.  wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:17