StoryEditor

ASF: Rolnicy sprzedadzą świnie?

W wyniku negocjacji z Komisją Europejską udało się poważnie zmniejszyć strefy z ograniczeniami wyznaczone 2 września br. Rolnicy mający tam chlewnie mogą w końcu sprzedać swoje świnie. Ale czy sprzedają?
12.10.2016., 09:10h

Ta bardzo ważna wiadomość ponieważ dotyczy ok. 10 tys. gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej w dużej części Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że w życie wchodzi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 października uchylające poprzednią decyzję o wprowadzeniu środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ASF na terenie naszego kraju. 

Z dotychczas zablokowanych ze sprzedaży regionów rozporządzeniem tym wyłączono:

  • Na Podlasiu: pow. grajewski, moniecki, łomżyński, wysokomazowiecki, bielski, siemiatycki, hajnowski, białostocki i augustowski
  • Na Mazowszu: pow. ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, siedlacki i łosicki. 
  • Na Lubelszczyźnie: pow. bialski.

Powyższym rozporządzeniem przeniesiono większość wymienionych powiatów do tzw. strefy żółtej. Obowiązywać w nich będą wymogi opisane w rozporządzeniu z 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń ASF. Część z regionów (które wcześniej były w strefie niebieskiej) podlega nadal rozporządzeniom wydawanym przez właściwych wojewodów i/lub powiatowych lekarzy weterynarii.  

Z doniesień ministernialnych wynika, że rolnicy w końcu wyprzedadzą poprzerastane świnie, jednak jak dowiedziała się nasza redakcja problem wcale nie został rozwiązany. Wielu producentów świń nadal nie może sprzedać swoich zwierząt.  Mało tego jak twierdzą rolnicy –  Skupujący zakład odbiera od nas  150 kg zwierzęta płacąc 1 zł mniej od ceny rynkowej. Na każdej sztuce tracimy 150 zł – mówi w rozmowie z nami producent świń ze wschodu Polski. 

Już w listopadowym numerze przedstawimy jak wygląda aktualna sytuacja na wschodzie Polski. Zapraszamy do lektury.    aku

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 00:00