StoryEditor

ASF: Stref zamiast ubywać wciąż przybywa

KE włączyła kolejne obszary do czerwonej strefy ASF. Strefy niebieskie pozostają bez zmian we wszystkich regionach, mimo że mogłyby być już zniesione.
18.02.2021., 11:02h
Zgodnie z ostatnią decyzją KE w Polsce rozszerzono czerwone strefy ASF. Dotyczy to gminy Rudna oraz części gminy Niechlów w woj. dolnośląskim oraz części gmin Przeworsk i Zarzecze w powiecie podkarpackim. W związku z włączeniem do strefy czerwonej kolejnych obszarów, na Dolnym Śląsku poszerzono zasięg strefy żółtej.

Strefy niebieskie zostają

Tymczasem rolnicy pytają, dlaczego GLW nie wystąpił do KE o zniesienie stref niebieskich w powiecie oleckim oraz ostródzkim. Jak wskazują w piśmie kierowanym do GIW na koniec stycznia, w obydwu przypadkach minął już wymagany 3-miesięczny termin od ostatniego zanotowanego w regionie ogniska. W powiecie oleckim zarejestrowane je 3 lipca, a w ostródzkim 2 września ubiegłego roku.
Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej Podlasie podkreśla, że rolnicy w strefach niebieskich otrzymują zdecydowanie niższe stawki za żywiec i wciąż mają problemy z przemieszczeniami świń czy sprzedażą warchlaków. Uwalnianie kraju z tych stref jest więc kluczowe dla interesów rolników.
– Główny Inspektorat Weterynarii podejmuje wszelkie możliwe działania na rzecz zmniejszenia obszaru zagrożenia związanego z wirusem ASF. W ubiegłym roku przeniesiono 138 gmin do stref o mniejszych obostrzeniach (...). Pisma zostały wysłane do Komisji Europejskiej. Prosimy jedynie o chwilę cierpliwości i czekamy na decyzje KE w tej sprawie. Oczywiście niezwłocznie poinformujemy Państwa o rezultatach naszych działań, które mam szczerą nadzieję będą zadowalające – mówił podczas posiedzenia zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego dr Bogdan Konopka.

Szczegółowe granice stref

Nowe strefy czerwone wyznaczone w ostatnich dniach przez Komisje Europejską obejmują:
Województwo dolnośląskie:
- gmina Rudna w powiecie lubińskim
- część gminy Niechlów położona na południowy zachód od linii wyznaczonej przez rzekę Barycz, część gminy Jemielno położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 323 w powiecie górowskim

Województwo podkarpackie:
- część gminy wiejskiej Przeworsk położona na zachód od miasta Przeworsk i na zachód od linii wyznaczonej przez autostradę A4 biegnącą od granicy z gminą Tryńcza do granicy miasta Przeworsk, część gminy Zarzecze położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 1594R biegnącą od północnej granicy gminy do miejscowości Zarzecze oraz na południe od linii wyznaczonej przez drogi nr 1617R oraz 1619R biegnącą do południowej granicy gminy oraz na północ od linii wyznaczonej przez rzekę Mleczka w powiecie przeworskim.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:28