StoryEditor

ASF szaleje, jednak produkcja idzie dalej

ASF wykańcza rodzinne gospodarstwa zajmujące się produkcją świń. Jednak nie wszyscy się poddają. Są też tacy, którzy inwestują w kryzysie, żeby teraz kiedy jest dobra koniunktura czerpać zyski. 
27.11.2019., 12:11h

Podlasie, gm. Sejny, od granicy z Litwą dzieli nas zaledwie 5 km. Teren nieco pagórkowaty, a na jednym z wywyższeń ogrodzona płotem chlewnia, silosy, maszyny rolnicze. Tutaj już nikt nie utrzymuje świń. Afrykański pomór świń skutecznie zniechęcił rolników do produkcji. Ale nie wszystkich.

U państwa Palewiczów w Półkotach byliśmy 5 lat temu w 2014 r. To były początki ASF w Polsce. Nasze spotkanie było dramatyczne. Nikt nie wiedział, jakie będą konsekwencje pomoru. Ich gospodarstwo znalazło się wówczas w strefie czerwonej. Rodzina, utrzymująca ok. 70 loch w cyklu zamkniętym nie wiedziała, czy uda się utrzymać produkcję świń. Wszystko stało pod znakiem zapytania. Wtedy produkcję prowadził ojciec – Zdzisław.

– Kiedy pojawiła się choroba, było mnóstwo nieporozumień na linii rolnik-powiatowy lekarz weterynarii. Nikt nie wiedział do końca, jak postępować. Byliśmy jak króliki doświadczalne – mówi Zdzisław. – Przez kilkadziesiąt dni byliśmy też w obszarze zapowietrzonym, ponieważ niedaleko wykryto przypadek ASF. Nastąpiła blokada przemieszczania świń. Rolnicy zostali pozostawieni sami sobie. Musieliśmy sobie poradzić – wspomi...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 11:44