StoryEditor

ASF szaleje w Europie. Najwięcej zainfekowanych dzików w Polsce

Według danych Europejskiego Systemu Zgłaszania Chorób Zwierząt (ADIS) za 2021 rok, w 10 państwach członkowskich UE, a także w Serbii i na Ukrainie, potwierdzono ASF u dzików. Niestety, najwięcej przypadków pomoru odnotowano w Polsce.
26.01.2022., 16:01h
ASF nie daje za wygraną, co więcej, w 2021 roku był jedną z głównych chorób zwierzęcych, które nawiedziły Europę. Według danych Europejskiego Systemu Zgłaszania Chorób Zwierząt (ADIS) za 2021 rok, w dziesięciu krajach Unii Europejskiej, a także w Serbii i na Ukrainie, stwierdzono występowanie ASF w populacji dzików. W porównaniu z rokiem 2020 liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o dobre 10% do 12 150.
 

Najwięcej przypadków w Polsce


Sytuacja z ASF w Niemczech też już dawno wymknęła się spod kontroli. Tam liczba zainfekowanych dzików wzrosła z 403 przypadków w 2020 roku do 2525 w 2021 roku (według danych instytutu Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) do 2720 przypadków).

Na Słowacji liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń wzrosła o 1296 do 1671 rok do roku. Jednak to Polska najgorzej poradziła sobie z ASF w ubiegłym roku, ponieważ zgłosiliśmy aż 3221 przypadków choroby wśród populacji dzikich świń. Wynik zatrważający, jednak w porównaniu z 2020 rokiem i tak był niższy o 21%.

W chlewniach wirus też nie odpuszcza


Problem z ASF w chlewniach też się pogłębia. W 2021 roku w całej Europie odnotowano 1874 ognisk, to o połowę więcej niż rok wcześniej. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii, gdzie liczba zakażonych stad świń domowych wzrosła w ciągu roku z 1053 do 1676. W Polsce liczba ognisk wzrosła o jedną piątą, do 124.

W ubiegłym roku choroba została po raz pierwszy wykryta w stadach świń hodowlanych w Estonii i Niemczech, gdzie odnotowano odpowiednio: jedno i cztery ogniska. 

Łącznie w 2021 roku ASF wykryto na terenie gospodarstw utrzymujących świnie w ośmiu krajach członkowskich UE oraz na Ukrainie, w Mołdawii i Serbii. Grecja i Litwa wypadły z listy państw dotkniętych pomorem. Co zaskakujące, na Węgrzech - pomimo dużej aktywności wirusa w populacji dzików - do tej pory nie odnotowano ani jednego incydentu wprowadzenia wirusa do chlewni.

Z nowym rokiem ASF "zawitał" do Włoszech


Ledwo weszliśmy w 2022 rok a we Włoszech wykryto pierwszy przypadek ASF na kontynentalnym terenie kraju. Warto wspomnieć, że na włoskiej wyspie Sardynia typ I ASF obecny jest endemicznie już od ponad 40 lat. 

W pierwszym tygodniu Nowego Roku wirus został wykryty u martwego dzika znalezionego w miejscowości Ovada, w prowincji Alessandria w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch (120 km na południowy zachód od Mediolanu). Według władz weterynaryjnych prowincji, wirus został wykryty podczas rutynowego badania w ramach nadzoru nad ASF.

Oprac. dm na podstawie www.topagrar.com
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:45