StoryEditor

ASF w Krasnymstawie!

Na nowe przepisy o szacowaniu szkód łowieckich uskarżają się rolnicy, których grunty leżą w granicach miast. Okazuje się, że na terenach miejskich myśliwi nie mogą prowadzić odstrzału, bowiem w miastach nie można tworzyć obwodów łowieckich, dlatego poszkodowani nie mogą zgłaszać szkód.
22.08.2018., 13:08h
– W ubiegłym tygodniu zgłosił się do nas rolnik z Zamościa, prosił o pomoc w szacowaniu szkód. Byłem na tym polu, szkody wyrządzone przez zwierzynę wynosiły około 30–40 %. Nie mogłem formalnie uczestniczyć w szacowaniu, dodatkowo według obowiązujących przepisów przedstawiciel izby rolniczej nie ma do tego prawa. Może jedynie pełnić funkcję rozjemczą – informuje Sławomir Sowa, specjalista z Lubelskiej Izby Rolniczej oddział w Zamościu. Innym, bardziej dotkliwym skutkiem braku prawnej możliwości utworzenia obwodu łowieckiego w granicach miasta jest zakaz polowań na tym terenie.

Kilka dni temu przy ul. Kościuszki w Krasnymstawie odnaleziono zarażonego ASF dzika. Ulica ta leży w sąsiedztwie doliny Wieprza. W dolinie tej widywano całe watahy dzików, do których w mieście nie można strzelać. Ale to może być dopiero początek problemów w tej okolicy. Wczoraj potwierdzono wykrycie wirusa ASF w gospodarstwie w Siennicy Nadolnej w gminie Krasnystaw, w którym utrzymywano 4 świnie. Gospodarstwo to leży dosłownie o rzut beretem od wspomnianej ulicy, tylko po drugiej stronie Wieprza.

Dziś Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 204 ogniska ASF (100 w 2018 r.) w kolejnym gospodarstwie w Siennicy Nadolnej. Gospodarstwo utrzymujące 7 sztuk świń położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
as
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 04:28