Za naszą zachodnią granicą do 31 grudnia 2020 roku potwierdzono 403 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – 386 w Brandenburgii i 17 w Saksonii. Szefowa zespołu kryzysowego w Brandenburgii, Anna Heyer-Stuffer, jest zadowolona z środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Mimo trudnego terenu w ciągu kilku tygodni w Brandenburgii udało się ogrodzić ogromne fragmenty zagrożonego obszaru.
– W sumie zbudowano już ponad 300 km stałych ogrodzeń, a intensywne wyszukiwanie padliny jest wspierane przez wiele służb – podkreśla Heyer-Stuffer. Zwróciła ona uwagę, że Brandenburgia już 24 września rozpoczęła budowę stałego ogrodzenia wzdłuż granicy z Polską na południu landu. Z planowanej linii granicznej na około 270 km ukończono już ponad 130 km. Szybko postępuje również trwałe grodzenie trzech głównych obszarów zakażonych i budowa tak zwanych „białych stref”. Według Heyer-Stuffer, celem pozostaje całkowite usunięcie dzików z tych obszarów, aby przerwać tam łańcuchy infekcji.
Tuż przed Bożym Narodzeniem niemieckie ministerstwo rolnictwa ponownie wezwało do przestrzegania środków bezpieczeństwa biologicznego i skutecznej kontroli ASF. Sekretarz stanu w Departamencie Rolnictwa Uwe Feiler zaapelował do rolników i myśliwych o przestrzeganie przepisów przeciw rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Feiler zapowiedział również, że trójstronne rozmowy między Niemcami, Polską a Czechami będą kontynuowane już w styczniu.
Mapa: FLI, źródło: top agrar
StoryEditor
ASF w Niemczech: 403 przypadki choroby
Jak Niemcy oceniają 100 dni walki z afrykańskim pomorem świń? Nie jest najgorzej – powstają płoty, prowadzony jest intensywny odstrzał dzików.