Potwierdzenie ogniska afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce jest dramatem dla wszystkich producentów świń. Jednak w najgorszej sytuacji są dziś rolnicy, którzy po wydaniu rozporządzenia wojewody wielkopolskiego znaleźli się w obszarach zagrożonych i zapowietrzonych.
Przypomnijmy, że po stwierdzeniu ogniska ASF wyznaczone zostają obszary: zapowietrzony – w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony – w promieniu kolejnych 7 km od ogniska.
Jak dowiedzieliśmy się od powiatowego lekarza weterynarii w Poznaniu – Grzegorza Wegiery – w obszarze zapowietrzonym (promień 3 km) wokół Więckowic znalazło się 61 stad świń utrzymujących nieco ponad 5,5 tys zwierząt. Z kolei w obszarze zagrożonym (promień 7 km) zlokalizowanych jest 391 stad utrzymujących 22,5 tys. świń.
Blokada stad
Producentów świń, których gospodarstwa znalazły się na tych obszarach obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania świń. W obszarze zapowietrzonym zakaz wywozu zwierząt obowiązuje przez 40 dni od momentu stwierdzenia ogniska. Z obszaru zagrożonego rolnicy będą mogli wywieźć świnie po 30 dniach od potwierdzenia ogniska.
Rozporządzenie wojewody wielkopolskiego (TUTAJ)
StoryEditor
ASF w Wielkopolsce: prawie 30 tys. świń w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym
Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie wyznaczające obszary: zapowietrzony i zagrożony afrykańskim pomorem świń w związku z ogniskiem ASF w Więckowicach. Znalazło się w nich ponad 450 stad świń utrzymujących blisko 30 tys. zwierząt.