Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę, że rolnik, który otrzymał decyzję o zawieszeniu wypłaty odszkodowania, automatycznie zostaje pozbawiony środków do życia i jest stawiany na skraju bankructwa. Szczególnie jest to dotkliwe w tych rodzinach rolniczych, które wyspecjalizowały się w produkcji trzody chlewnej i utrzymywały kilkaset sztuk zwierząt.
Związkowcy skrytykowali także postępowanie Inspekcji Weterynaryjnej, która ma nie informować o terminie wyjaśnienia sprawy, co potęguje atmosferę niepewności i braku zaufania do jej działań. W efekcie coraz częściej organizowane są protesty wymierzone w Inspekcję Weterynaryjną. W takich warunkach skuteczność prowadzonych działań nastawionych na zwalczanie ASF staje pod znakiem zapytania.
Dlatego KZP-PTCh sugeruję zmianą przepisów prawnych tak, aby uzależnić wysokość wypłacanych odszkodowań od skali nieprawidłowości stwierdzonych w gospodarstwie. Obecnie nawet drobne, często nieświadome uchybienie może w konsekwencji doprowadzić rolnika do bankructwa z powodu pozbawienia lub długotrwałego zawieszenia wypłaty odszkodowania.
– ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
ASF: Wstrzymane płatności za zlikwidowane stada
Rolnicy nie otrzymują pieniędzy za likwidację stad, w których stwierdzono ASF – alarmuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej. Oficjalną przyczyną wstrzymywania płatności mają być m.in. „drobne” uchybienia w zakresie spełniania obowiązkowych zasad bioasekuracji oraz przepisów dotyczących rejestracji zwierząt.