Sytuacja na pewno się nie poprawi w najbliższych tygodniach, bo rolnicy kursują od pola do magazynów – żniwa wystartowały, pogoda sprzyja pracom polowym, ale także rozwożeniu wirusa. Nie można zapominać o podstawowych zasadach bioasekuracji, nawet podczas tak nerwowego okresu, jakim są zbiory zbóż. Tym razem ASF wystąpił na Dolnym Śląsku, w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim.
- Ognisko ASF nr 2021/17 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń (12 prosiąt, 10 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Drzecin, gmina Słubice, powiat słubicki, województwo lubuskie.
- Ognisko ASF nr 2021/18 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków), położonym w miejscowości Cieszkowice, gmina Wąsosz, powiat górowski, województwo dolnośląskie.
- Ognisko ASF nr 2021/19 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (1 prosię, 7 warchlaków, 9 tuczników), położonym w miejscowość Rybno, gmina Rybno, powiat działdowski, województwo warmińsko-mazurskie.
- Ognisko ASF nr 2021/20 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Chodlewo, gmina Żmigród, powiat trzebnicki, województwo dolnośląskie.
oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
Fot. Kolasińska