StoryEditor

Badanie kału na ASF

  Ze względu na szerzący się w Europie afrykański pomór świń  konieczny jest stały nadzór i monitoring tej niebezpiecznej choroby, szczególnie wśród dzików. Pobieranie próbek od wolno żyjących zwierząt nie jest ani proste, ani tanie, dlatego naukowcy poszukują innych możliwości. Najnowsze doniesienia dowodzą, że możliwe jest badanie próbek kału.
04.01.2016., 15:01h

Afrykański pomór świń w Europie jest wziąż jednym z tematów numer jeden wśród całej branży związanej z produkcją wieprzowiny. Wiemy też, że jego szerzenie jest w dużej mierze  przypisywane wolno żyjącym dzikom, od których pobieranie próbek jest skomplikowane i kosztowne.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy możliwe jest wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF w kale świń. W badaniu od eksperymentalnie zakażonych zwierząt pobrano próbki krwi, płynu ustnego oraz kału. Próbki kału analizowano  przy użyciu dwóch testów ELISA. W 9 na 10 przypadków dały one wynik dodatni.
Naukowcy twierdzą, że wyniki te są nieinwazyjną, praktyczną alternatywą dla dotychczasowych próbkobrań od dzikich zwierząt. Może to być szczególnie przydatne w kontekście badań przesiewowych na obecność wirusa ASF w warunkach terenowych. aku

Źródło: 3trzy3

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 17:17