Historia firmy wiąże się z odkryciem 9 lat wcześniej przez Anglika Henry‘ego Williama Perkina – moweiny, czyli barwnika uzyskiwanego ze smoły węglowej. Ten wynalazek dał do myślenia niemieckiemu właścicielowi wytwórni gazu koksowniczego – Friedrichowi Engelhornowi, u którego smoła stanowiła produkt uboczny. Wkrótce opracowano metodę wytwarzania kolejnych barwników: fuksyny i aniliny. 6 kwietnia 1865 r. powstaje działająca w Mannheim nad Renem spółka akcyjna Badische Anilin- & Sodafabrik (stąd skrót BASF).
Obecnie firma BASF to światowy lider przemysłu chemicznego. Chociaż naszym rolnikom znana jest z wielu środków ochrony roślin, w tym fungicydów: np. Adexar Plus, Capalo, Osiris, insektycydów: Fastac Active, herbicydów: Biathlon 4D i regulatorów wzrostu: Caryx, Medax top, to obecnie jej główna działalność to chemia budowlana, tworzywa sztuczne i motoryzacja. W 2014 r. firma zatrudniała na świecie około 113 tys. pracowników.
W naszym kraju firma od kilki lat dynamicznie rozwija się i zatrudnia nowych pracowników. Ma to związek szczególnie z budową fabryki katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej.
– Produkcja pewnych artykułów musi mieć miejsce niedaleko rynków zbytu i dlatego nie można przenosić jej w całości na daleki wschód – uzasadniał Dirk Elvermann tworzenie nowych fabryk w krajach rozwiniętych jak w Polsce czy w USA.
W dziedzinie rolnictwa firma planuje połączenie metod chemicznych ochrony roślin z naturalnymi procesami odporności i lepszego wykorzystania zasobów środowiska, w tym wody. Ponadto prowadzone będą dalej badania nad zieloną biotechnologią, jednak ze względu na opór społeczny wykorzystywane one będą poza Europą. tcz