Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń zmusiły do szukania rozwiązań prawnych, które pomogłyby w zatrzymaniu wirusa. Ministerstwo rolnictwa opracowało projekt rozporządzenia dotyczący środków podejmowanych w związku z występowaniem ASF. Jego celem jest umożliwienie zwiększenia kontroli Inspekcji Weterynaryjnej na obszarach objętych ograniczeniami poprzez wprowadzenie obowiązku zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia na obszarze ochronnym.
Rozporządzenie gotowe
W projekcie rozporządzenia zapisano obowiązek „zaopatrywania świń przemieszczanych na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze zagrożenia oraz tych obszarów poza te obszary do miejsca położonego na terytorium RP w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem tych świń”.
Zdaniem ministerstwa rolnictwa wprowadzone środki wynikają z konieczności ograniczenia ryzyka przeniesienia choroby do innych gospodarstw, w których są utrzymywane świnie, co może się przyczynić do zmniejszenia ewentualnych strat dla hodowców i producentów świń, wynikające z wysokiej śmiertelności świń zakażonych ASF.
Tryb pilny
Projekt rozporządzenia został w pilnym trybie przesłany do konsultacji międzyresortowych. Ze względu na szczególny charakter sprawy i konieczność pilnego wdrożenia środków umożliwiających kontrole oraz wczesne wykrycie zakażeń wirusem dokument ma wejść w życie dzień po podpisaniu.
Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że rozporządzenie dotknie 3000 stad świń na obszarze ochronnym, w których trzymanych jest 240 tysięcy sztuk zwierząt.
Świadectwa w całym kraju
Z podobnym postulatem, ale idącym jeszcze dalej, wystąpił samorząd lekarzy weterynarii. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna zażąda bowiem przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia na terenie całego kraju dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego. – Bez przywrócenia tego, niefrasobliwie zniesionego przez poprzedni rząd obowiązku, nie uda się zatrzymać afrykańskiego pomoru świń – powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. wk
Fot. Sierszeńska