StoryEditor

Będzie pomoc dla producentów świń?

Skutki rynkowe restrykcji weterynaryjnych wprowadzonych w reakcji na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce są ogromne. Dlatego w czasie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przedstawił wniosek, dotyczący wsparcia polskiego sektora wieprzowiny.
11.10.2016., 12:10h
Nadmierna ilość świń w chlewniach

Obecnie w gospodarstwach objętych restrykcjami weterynaryjnymi zagrożony jest dobrostan świń w chlewniach, ponieważ dalej prowadzona jest produkcja, a przez brak możliwości sprzedaży tuczników, dochodzi do nadmiernego zagęszczenia zwierząt w budynkach inwentarskich.

Jednocześnie straty ponoszą zarówno ubojnie, jak i przetwórcy, którzy mają problem z pozyskaniem surowca. Przetwórcy kupujący zwierzęta z terenów objętych ograniczeniami muszą zagospodarować sztuki przerośnięte o niższej mięsności, a w przypadku terenów zapowietrzonego i zagrożonego ponieść koszty związane z zabezpieczeniem odpowiedniego transportu, warunków uboju i przetwórstwa, zutylizować w odpowiednich warunkach część produktów oraz poddać mięso obróbce termicznej.

Potrzebne są pieniądze na rekompensaty

Resort rolnictwa poinformował, że Polska zabiega o uzyskanie środków z Unii Europejskiej na rekompensaty za nieutrzymywanie świń w gospodarstwach z niskim poziomem bioasekuracji oraz z tytułu niższych cen wieprzowiny w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi.
Jednocześnie, minister Jurgiel dodał, że podejmowane są działania mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na pozostałą część Polski oraz Unii Europejskiej, co nie jest łatwe m.in. w związku z bliskością Białorusi i Ukrainy, gdzie ASF jest szeroko rozpowszechniony.

Dlatego szef polskiego resortu rolnictwa zaapelował o wykorzystanie wszystkich możliwych form wsparcia z budżetu Unii Europejskiej, w tym ze środków rynkowych, rozwoju obszarów wiejskich i weterynaryjnych, celem ograniczenia skutków zaistniałej sytuacji i zapobiegania dalszego jej pogarszania.

KE chce współpracować

Komisja chce podjąć współpracę z Polską, by znaleźć najlepsze rozwiązania. Komisarz zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się spotkania na poziomie eksperckim z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się sprawami rolnymi i weterynaryjnymi (DG AGRI oraz DG SANTE) w celu wypracowania zakresu pomocy dla producentów z sektora wieprzowiny w Polsce w związku z ASF.   ag

Fot. minrol.gov.pl

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:37