Belgijska Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) oświadczyła, że zostaną zniesione wszystkie ograniczenia wynikające z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba pojawiła się w Belgii 2018 roku. Potwierdzono ją u dzika w południowej prowincji Luksemburga, położonej obok kraju Luksemburg. Aby jak najszybciej zwalczyć epidemię, duży obszar został zamknięty dla turystów, a producenci świń z tego regionu musieli profilaktycznie zaprzestać produkcji.
27 października Belgia wysłała za pośrednictwem FASFC petycję do Komisji Europejskiej o usunięcie wszystkich stref ASF na terenie Belgii. Data ta przypada dokładnie rok od ostatniego potwierdzonego czynnego śladu ASF. W piątek 20 listopada eksperci państw członkowskich wydali zgodę na zniesienie wszelkich środków ograniczających. Belgia może też wznowić handel wieprzowiną do wszystkich krajów, co jest sygnałem dla państw trzecich (spoza UE), które zaprzestały kupa belgijskiej wieprzowiny. Chiny są jednym z krajów utrzymujących zakaz importu mięsa z Belgii.
Równocześnie z wnioskiem do UE, Belgia wysłała pismo do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu przywrócenia stanu „wolnego od ASF”. Ten wniosek jest nadal rozpatrywany. Odzyskanie statusu w UE jest uważane za kluczowe dla zwiększenia szans na zniesienie zakazów handlu belgijską wieprzowiną na świecie. Pozytywna opinia Komisji Europejskiej oznacza, że producenci świń w dotychczas strefach zamkniętych dla produkcji świń będą mogli wznowić działalność. Formalna decyzja KE ma być opublikowana przed końcem 2020 r. Walonia, francuskojęzyczna część Belgii, będzie nadal utrzymywać ścisły nadzór i środki kontrolne odnośnie do ASF na południu prowincji Luksemburg. W przyszłości środki te będą stopniowo redukowane.
W sumie w Belgii między 9 września 2018 r. a 4 marca 2020 r. wykryto 833 dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń. Ostatnie 6 przypadków potwierdzono zwłok jesienią 2019 r. i zimą 2020 r. Jednak były to zwierzęta padłe kilka miesięcy wcześniej.
W komunikacie prasowym FASFC Herman Diricks, dyrektor zarządzający FASFC, powiedział: „Wiele wysiłków zarówno władz, jak i zaangażowanych sektorów przyniosło pierwszy konkretny rezultat – europejski status kraju wolnego od ASF. Jesteśmy przekonani, że teraz podążą za nimi również OIE i kraje trzecie. Jako agencja robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej to osiągnąć ”.
StoryEditor
Belgia wolna od ASF!
Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła Belgię wolną od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Walka z chorobą zajęła Belgom zaledwie dwa lata. Czy belgijska wieprzowina wróci na rynki azjatyckie?