StoryEditor

Bioasekuracja – jedyna broń przeciw ASF?

Tylko dobrze bioasekurowane chlewnie mogą obronić się przed ASF mówią przedstawiciele firmy VestIn. Chlewnie, do których wdarł się pomór nie były dobrze chronione .
27.05.2020., 17:05h
Podczas naszego wtorkowego webinarium na temat możliwości walki z ASF , jednym z głównych tematów była bioasekuracja chlewni, o której coraz głośniej w środowisku rolniczym.

– Potwierdzają to zapytania płynące do naszej firmy, które pochodzą od różnych podmiotów – indywidualnych gospodarstw, które proszą o audyt bioasekuracyjny i określenie poziomu zabezpieczeń zdrowotnych fermy oraz firm, które obsługuję sektor produkcji trzody chlewnej, jak firmy hodowlane, czy organizacje, które zwracają się do nas o opiniowanie wytycznych czy przygotowywanie standardów – mówiła Karolina Maciorowska z firmy VestIn.

Ta dość młoda firma specjalizuje się w przygotowywaniu tzw. bioplanów czyli audytów bioasekuracyjnych, które polegają na ocenie zabezpieczeń na fermie lub obiektach współpracujących z fermą.

– Pracujemy na metodyce opracowanej przez Uniwersytet Gandawski, dzięki czemu mamy wymierną ocenę bioasekuracji. Oceniamy aspekty, które są zależne od producenta i te, na które nie ma wpływu. Jeśli opracowujemy plan minimalizacji ryzyka i ustalamy priorytety działania, co stanowi punkt wyjścia do każdej rozmowy – opisuje działalność firmy Macio...
Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 13:47