Zagrożona Opolszczyzna bez strefy
W ostatnich latach polscy rolnicy stają przed coraz większą ilością zagrożeń. Dotyczy to zwłaszcza hodowców trzody chlewnej i drobiu. A zarówno ASF, jak i ptasia grypa już dotarły na Opolszczyznę. Wprawdzie zniesiono czerwoną strefę, ale zagrożenie wciąż istnieje.
Dlatego Powiatowy Zespół Doradztwa w Kluczborku OODR w Łosiowie zorganizował szkolenie dotyczące „Bioasekuracji i Planu Bezpieczeństwa Biologicznego związanych z ASF” wdrażanych w gospodarstwach rolnych. Do sali w Bogacicy przybyli hodowcy trzody chlewnej, a szkolenie poprowadzili pracownicy OODR oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku i przedstawicielka ARiMR.
Najważniejsze informacje podsumowane
Rolnikom przedstawiono szczegółowo zasady i wymagania związane z bioasekuracją. Pokazano również, jak należy sporządzać Plany Bezpieczeństwa Biologicznego w gospodarstwach do 300 sztuk średniorocznie oraz powyżej. A więc status zdrowotny świń wprowadzanych do gospodarstwa: na wszystko potrzebne są świadectwa zdrowia i przestrzeganie tych zasad bioasekuracji, a więc dezynfekcja i odkażanie.
Kosztowne działania dla drobnych hodowców
Hodowcy, zwłaszcza ci drobni, nie są zadowoleni z obostrzeń. Tłumaczą, że stawiane im są wymagania, którym nie potrafią sprostać. Tymczasem mają zadania do wypełnienia, które kosztują czas i pieniądze, a cena za tuczniki spada.
W filmie wypowiedzieli się:
Gerard Sowieja, rolnik z Kuniowa
Magdalena Jeziorna, kierownik PZDR w Kluczborku
Rafał Gnot, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku
Emilia Michalska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Kluczborku
Dr Mariusz Drożdż