W liście przesłanym do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele 5 organizacji skupiających hodowców trzody chlewnej oraz przemysł mięsny zwrócili uwagę, że w walce z ASF brak jest spójnej koncepcji z uwzględnieniem działań wszystkich resortów. Dlatego niezbędne jest powołanie Koordynatora ds. walki z ASF podlegającego bezpośrednio premierowi. Koordynator przejmie kompetencje resortu rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej i infrastruktury w zakresie walki z ASF. Poza tym powinien powstać Centralny Zespół Zarządzania Kryzysowego w skład, którego wejdą przedstawiciele: Inspekcji Weterynaryjnej, nauki, służb mundurowych, organizacji producentów i przetwórców trzody chlewnej , myśliwych, Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz mediów publicznych.
W liście do premiera przedstawiono długą listę postulatów. W zakresie zwiększenia bioasekuracji Porozumienie opowiada się m.in. za: zwiększeniem środków budżetowych i unijnych przeznaczonych na walkę wirusem ASF, ale także za likwidacją wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie niespełniających minimalnych zasad bioasekuracji oraz likwidacją wszystkich stad trzo...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wytyka błędy rządowi i postuluje do premiera Morawieckiego o zmiany
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wytyka rządowi błędy w zwalczaniu afrykańskiego wirusa i radzi co władze powinny zrobić, aby wygrać tę bitwę. ASF stanowi zagrożenie dla 166 tys. gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną.