top agrar Polska: Czy jest to prawda, że w badaniach próbek z ostatniego ogniska ASF, wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wykryto przeciwciała specyficzne dla ASF i jeśli tak, to co to oznacza?
Krzysztof Niemczuk: Tak, to prawda, tym razem u świń po raz pierwszy stwierdziliśmy przeciwciała swoiste dla wirusa ASF. Oznacza to, że wirus wywołujący chorobę znajdował się w stadzie od co najmniej 8–10 dni. Z tego co nam w Instytucie wiadomo, ognisko ASF zostało zgłoszone wówczas, kiedy zauważono pierwsze objawy kliniczne, czyli kiedy można było „coś” zaobserwować. Nie wiemy jednak, czy dotychczasowy przebieg infekcji miał charakter utajony, co byłoby niebezpieczne, czy też nie zaobserwowano po prostu we właściwym czasie niepokojących objawów. Próbki do tych badań otrzymaliśmy rutynowo, tak jak wiele razy już się zdarzało. Niestety, tym razem musieliśmy raportować do GLW czwarte ognisko ASF.
StoryEditor
Co wykazały badania PIW?
Zapytaliśmy dr hab. Krzysztofa Niemczuka, dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, o wyniki badań próbek pobranych od świń z ostatniego ogniska ASF na Podlasiu.