StoryEditor

Czarny rok dla rolnictwa? PO krytykuje ministra Jurgiela

Platforma Obywatelska nie zostawia suchej nitki na ministrze Krzysztofie Jurgielu. – Tak złego, tak fatalnego, tak śpiącego ministra rolnictwa, nie było po 1989 r. Szkoda, że dotyczy to milionów polskich rolników – mówił Tomasz Siemoniak z PO podczas specjalnej konferencji prasowej. Zarzut numer jeden to fatalna ustawa o obrocie ziemią.
10.12.2016., 22:12h

- Skala błędów, niekompetencji i indolencji jakie popełnił w pierwszym roku urzędujący minister Jurgiel przechodzi wszelkie wyobrażenie. Już stał się ikoną nieudolności – dodała Dorota Niedziela, która gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej pełni funkcję ministra rolnictwa.

Ustawa o ziemi

Lista zarzutów pod adresem ministra Krzysztofa Jurgiela jest bardzo długa. Pierwszy to ustawa o ziemi. W ocenie polityków PO miała ona chronić polskie grunty przed obcokrajowcami, a tak naprawdę chroni je przed Polakami.

– Rolnik nie może już swobodnie dysponować swoją własnością i to państwo PiS musi wyrazić zgodę, żeby obywatel mógł ją sprzedać – tłumaczyła Dorota Niedziela. 

Jak wskazywała, efektem przyjętej ustawy jest zablokowanie rynku ziemi rolnej, spadek jej wartości, trudności kredytowe rolników, zahamowanie inwestycji oraz koncentracja ziemi w rękach państwa.

– Ta ustawa jest niezgodna z przyjętym przez Polskę Traktatem Akcesyjnym, a także Konstytucją – dodał Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa w gabinecie cieni.

Pisiewicze i ASF

Politycy Platformy zarzucili również ministrowi Jurgielowi czystki kadrowe w rządowych agencjach rolnych oraz państwowych stadninach koni oraz nieskuteczność w walce z afrykańskim pomorem świń.

– Zwracam uwagę, że w 2015 r. kiedy koalicja PO-PSL oddawała władzę mieliśmy 3 przypadki ASF, a dzisiaj mamy tych przypadków ponad 30 – mówił Kazimierz Plocke, który zwrócił również uwagę, że dalszy rozwój tej choroby grozi ogromnymi stratami dla całej gospodarki.

Politycy PO wypomnieli również rządowi PiS niezrealizowane obietnice w kampanii wyborczej, czyli:

  • wyrównanie dopłat bezpośrednich,
  • cofnięcie kar za nadprodukcję mleka,
  • wprowadzenie skupu interwencyjnego,
  • zniesienie embarga na eksport żywności do Rosji,
  • konsolidację inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności,
  • zmianę systemu szacowanie szkód łowieckich oraz
  • stabilizacje rynków rolnych.

–Podsumowując, to czarny rok dla polskiego rolnictwa –zakończyła posłanka Niedziela.    wk

Fot. PO

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 17:02