StoryEditor

Czy będzie dodatkowy mechanizm rekompensaty za likwidację zwierząt?

Rolnik wysłał skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich, która dotyczyła zasad wypłaty odszkodowania z tytułu likwidacji zwierząt, którą nakazała Inspekcja Weterynaryjna. Za rolnikiem wstawił się RPO i skierował prośbę do ministra rolnictwa, o wprowadzenie dodatkowego mechanizmu rekompensaty.
17.07.2024., 14:18h

Odszkodowanie za nakaz uboju zwierząt

Według art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, za zwierzęta „hodowane" zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej albo za takie zwierzęta, padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.

Zobacz także: ASF zbiera srogie żniwo w Wielkopolsce. Czy rolnicy otrzymają pomoc od rządu?

Sprzedał mięso... odszkodowania nie otrzymał

Przedstawiona w skardze rolnika sytuacja dotyczyła koincydencji czasowej sprzedaży przez niego partii tuczników i wykrycia w jego hodowli choroby zakaźnej (ASF). W wykonaniu umowy kontraktacyjnej sprzedał on partię tuczników (mających bieżące świadectwa zdrowotne) podmiotowi zajmującemu się ich ubojem i przetwórstwem mięsnym. Po trzech dniach od sprzedaży wykryto w jego hodowli chorobę zakaźną.

Inspekcja Weterynaryjnej nakazała rolnikowi zabicie wszystkich zwierząt. Podmiotowi, który nabył od niego partię tuczników kilka dni przed wykryciem choroby i dokonał ich uboju, nakazano zaś utylizację partii produktu z mięsem z tych tuczników.

Hodowca dostał od Skarbu Państwa odszkodowanie za zabite zwierzęta posiadane w dacie wydania nakazu. Zakład mięsny, który nabył od niego partię tuczników na kilka dni przed wykryciem choroby, odszkodowania za zutylizowane produkty wytworzone z ich mięsa nie otrzymał.

image

ASF: Michał Kołodziejczak wstrzymał ubój prewencyjny świń w gminie Kiszkowo. Co dalej z rolnikami?

Zakład mięsny odmawia zapłaty, RPO pyta MRiRW

Wobec istotnej wady dostarczonych tuczników, podmiot ten nie wypłacił rolnikowi umówionej ceny sprzedaży. W konsekwencji rolnik został pozbawiony jakiejkolwiek rekompensaty za sprzedaną partię tuczników - choć gdyby do wykrycia choroby (i wydania nakazu zabicia zwierząt) doszło kilka dni wcześniej, strata zostałaby mu zrekompensowana ze środków Skarbu Państwa.

Dlatego dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zapytał dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW Wojciecha Wojtyrę, czy jest możliwe wprowadzenie mechanizmu rekompensaty dla rolników, którzy znaleźli się w takiej sytuacji jak skarżący.

 

WK

Fot: Sierszeńska

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 12:44