Dokładnie 16 listopada 2015 roku Krzysztof Jurgiel ponownie został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Teraz, po 12 miesiącach pracy, przyszedł czas podsumowań. – Naszym głównym celem był rozwój i ochrona rodzinnych gospodarstw rolnych – powiedział minister.
Sukcesy międzynarodowe
Krzysztof Jurgiel rozpoczął od spraw międzynarodowych. Pochwalił się współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz skutecznym otwarciem 27 nowych rynków zbytu. Szczególnie ważne było otwarcie rynku chińskiego dla polskich jabłek przy zaangażowaniu prezydenta Andrzeja Dudy. W efekcie utrzymana została wysoka dynamika eksportu żywności, która w pierwszym półroczu 2016 r. wyniosła 3,4 mld euro, wobec 2,2 mld euro w pierwszym półroczu 2015 r.
Minister poinformował również, że toczą się prace nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 r. – Postawiliśmy warunek, że po 2020 r. dopłaty bezpośrednie muszą być równe – zadeklarował K. Jurgiel.
Rynki rolne
Zdaniem ministra przez ostatni rok znacznie poprawiła się sytuacja na rynku mleka i wieprzowiny. – Cena mleka to obecnie 1,20 zł/kg, a to daje gwarancję zysku. Sytuacja na rynku wieprzowiny również się ustabilizowała, ale nadal nad nią będziemy pracować- powiedział minister Jurgiel.
Nowe ustawy
Za najważniejsze sukcesy legislacyjne resort rolnictwa uznał opracowanie następujących ustaw:
- o sprzedaży detalicznej żywności przez rolników,
- o przeciwdziałaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi,
- o spółdzielniach rolników,
- o znaku „Produkt polski”,
- o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych,
- o funduszach ochrony dochodów rolniczych.
Jednocześnie trwają prace nad konsolidacją inspekcji bezpieczeństwa żywności (ustawa jest na ukończeniu w przyszłym tygodniu trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów) i połączeniem Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości Rolnych. W pierwszym przypadku ma powstać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, w drugim Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Walka z ASF
Za swój sukces minister zaliczył walkę z afrykańskim pomorem świń i uchwalenie dwóch specustaw dotyczących ASF. Odnosząc się do kwestii zarzutów o brak skupu tuczników ze stref występowania ASF Krzysztof Jurgiel powiedział:
– Nie mamy wpływu na przetwórstwo. Rozmawiam z zakładami, wierzę, że nowe podmioty się włączą w skup. Jeżeli rolnik udowodni, że zapłacił poniżej ceny rynkowej i przyniesie fakturę wtedy w wyniku zatwierdzonego programu będą wypłacane rekompensaty – zapewnił minister Jurgiel.
Będą to rekompensaty za różnicę cen między ceną rynkową, a ceną uzyskiwaną w zakładach przetwórczych. Jej przedział może zostać uchwalony nawet na 2 zł/kg.
Programu pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF przewiduje również:
- rekompensaty dla gospodarzy, którzy zrezygnują na 3 lata z produkcji świń,
- rekompensaty za zmianę kierunku produkcji.
Program pomocy jest złożony już w Komisji Rolnictwa. – Sprawa jest opanowana, jest wniosek w Brukseli, który jest zatwierdzony, bo mamy poparcie większości państw. Staramy się o kilkaset milionów złotych – zapewniał minister Jurgiel.
Dopłaty bezpośrednie
Za sukces szef resortu rolnictwa uznał wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich oraz uregulowanie sprawy sprzedaży ziemi rolniczej. – Wstrzymaliśmy patologie związane ze sprzedażą ziemi. Mamy racjonale gospodarowanie, gdzie podstawą formą jest dzierżawa – powiedział minister Jurgiel.
List otwarty
– Przez ten rok zrobiliśmy więcej niż nasi poprzednicy przez ostatnie osiem lat – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel przedstawiając list otwarty do prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza. W liście resort rolnictwa przedstawia 16 obietnic PSL, które zrealizowało PiS. wk