StoryEditor

Drugie ognisko ASF w Wielkopolsce i czwarte w Polsce w tym roku!

Niestety, potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje z dzisiejszego rana. Mamy drugie ognisko ASF w Wielkopolsce i czwarte w Polsce w tym roku. Stado, w którym wykryto wirusa jest niewielkie, ale jego lokalizacja jest w regionie o dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej!
Późnym popołudniem Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 4 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 15 kwietnia 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 4 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (8 prosiąt, 7 warchlaków, 2 tuczniki), położonym w miejscowości Ratowice, w gminie Lipno, powiat leszczyński, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest na obszarze ochronnym (cześć I załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE).
 
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Ognisko zostało zlikwidowane, a zwierzęta zabite i przekazane do utylizacji.

Dla przypomnienia 1. ognisko ASF w 2020 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów), położonym w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim.

Drugie z kolei w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń (prosięta i warchlaki) położonym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, powiat poznański, woj. wielkopolskie. Trzecie natomiast wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim, w odległości około 550 metrów od granicy z Białorusią.

Niestety nie ma mowy o wolniejszym rozwoju choroby niż w ubiegłym roku – w 2019 r. do 13 czerwca 2019 r. stwierdzono 5 ognisk ASF, a więc zaledwie o jedno więcej niż w tym roku. Liczba tabel przypadków ASF u dzików rośnie cały czas – na dzień 8.06 w Polsce potwierdzono 2584 przypadków ASF, a więc dzików nadal jest sporo. Należy pamiętać, że najwyższe nasilenie afrykańskiego pomoru świń przypada na lipiec/sierpień – upały nie zmniejszają prawdopodobieństwa, a raczej je zwiększają, stwarzając znakomite warunki rozwoju wirusa.

oprac. bcz, dkol na podst. GIW
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 02:51