StoryEditor

Dziki zredukują tylko miejscowi myśliwi

Walka z afrykańskim pomorem trwa. Specjalnie dla Was rozmawiamy z Dominiką Kmet - powiatowym lekarzem weterynarii w Rawiczu o planach łowieckich i odstrzale sanitarnym. 
21.01.2022., 14:01h

 Czy rozwiązanie, o którym się obecnie mówi, o grupie zawodowych myśliwych, jest optymalne przy redukcji pogłowia dzików?

Taka ekipa byłaby jak najbardziej zasadna, gdyby wywodziła się tego regionu, w którym miałaby polować. Stworzenie ekipy, która przeszłaby cały kraj, moim zdaniem się nie sprawdzi. Z tego względu, że nie będą znali specyfiki terenu i bytowania na nim dzików.

 

Czyli lepsza byłaby współpraca z lokalnymi myśliwymi?

Tak jest. Problem jest też, kiedy na danym obszarze polują koła łowieckie „z Warszawy”. Te ekipy też nie znają dobrze terenu i nie potrafią porozumieć się z rolnikami, jak to ma miejsce z lokalnymi myśliwymi.

 

Co się dzieje, jeżeli koło łowieckie nie wykona planu sanitarnego?

Wtedy zwracam się do nich o książkę wejść do łowiska. Mogę tym samym sprawdzić, kto i ile razy wychodził i czy było to w ramach odstrzału sanitarnego. Sprawdzam też, czy były to regularne wyjścia i dzięki temu wiem, czy myśliwi zrobili wszystko, żeby zredukować populację dzików. Sprawdzamy bioasekurację na łowisku. Na podstawie tych danych mogę napisać negatywną opinię i nałożyć karę pieniężną na koło....

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 01:49