Podczas wyjazdowego posiedzenie senackiej komisji rolnictwa w Lublinie Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przypomniał, że afrykański pomór świń nie jest w Europie niczym nowym. Na przykład Hiszpania zwalczała wirusa w latach 1960-1995.
„Nowa era” ASF
„Nowa era” ASF rozpoczęła się w 2007 r. kiedy wirus trafił do Gruzji z Afryki. Następnie rozprzestrzenił się na kolejne kraje:
· 2007-2008 Rosja oraz kraje Kaukazu
· 2009 Iran
· 2012 Ukraina
· 2013 Białoruś
2014 pierwsze ognisko ASF pojawiło się w Unii Europejskiej, a konkretnie na Litwie. W lutym 2014 wirus pojawił się w Polsce a potem na Łotwie, Estonii, Czechach, Rumunii Bułgarii, Węgrzech Belgii oraz Słowacji.
Prymusi w walce z ASF
Z tej listy tylko Czech i Belgia uporały się z ASF. - Czechy miały ASF, ale w małym regionie niespełna obszar niespełna 90 km, gdzie wyzbierano wszystkie szczątki padłych dzików i odstrzelono wszystkie dziki, które były w terenie i choroba została pokonana – mówił P. Niemczuk, który podkreślił, że Czechy nie graniczyły z krajami gdzie ASF występował.
Krajem wolnym od ASF od listopada 2020 r. jest także Belgia. Tam wirusa zawlekło na sprzęcie wojskowym armia belgijska, które wracała z ćwiczeń na poligonach w Estonii. – Tam postępowano tak jak w Czech. Ogrodzono teren, przeprowadzono odstrzał dzików i zbieranie szczątków padłych sztuk – kontynuował P. Niemczuk.
Długa lista krajów z ASF
W 2022 r. najwięcej ognisk u świń jak i dzików w UE występowało w Rumunii (cały kraj w strefie czerwonej) oraz Polsce.
ogniska u świń ogniska u dzików
Rumunia 159 291
Polska 4 1114
Słowacja 2 347
Węgry 0 371
Niemcy 1 856
Bułgaria 2 129
Litwa 0 124
Łotwa 0 265
Estonia 0 23
Włochy 3 188
Serbia 11 32
Ukraina 2 2
Mołdawia 3 2
Niepokój za zachodzie Europy
Na tempo rozwoju wirus z niepokojem patrzą służby weterynaryjne i rolnicy we Włoszech…
Źródło: GIW
…oraz w Niemczech.
Źródło: GIW
To co najbardziej niepokoi to ognisko choroby lokalizowane na granicy francusko – niemieckiej.
Źródło: GIW
- Francja się postawiła w stan gotowości, bo już martwi jak to będzie wyglądał o u nich ponieważ w tamtej okolicy występuje duże skupisko hodowli świń – tłumaczył senatorom Główny Lekarz Weterynarii.
Powstanie szczepionka?
Główny lekarz Weterynarii poinformował także, że cały czas trwają prace nad szczepionką przeciwko ASF. – Doszło do współpracy Wietnamu ze Stanami Zjednoczonymi. I już mają szczepionkę. Powoduje ona odporność do 6 miesięcy. Jest to szczepionka dla świń. Szkoda, że nie ma szczepionki dla dzików, tak jak są dla lisów przeciwko wściekliźnie, która jest zrzucana z samolotu – kontynuował Paweł Niemczuk.
Zaawansowane prace nad szczepionką są także w Filipinach.
wk
Fot. Envato Elements