Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne, już 44. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w tym roku. Tym razem choroba dotknęła wyjątkowo duże gospodarstwo w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz też: 43. ognisko ASF w Polsce! Wirus uderza w Kujawsko-Pomorskie
Największe ognisko ASF w tym roku
Ognisko ASF nr 2024/44 zostało wyznaczone w miejscowości Kólki, w gminie Choszczno, na terenie powiatu choszczeńskiego (woj. zachodniopomorskie). Gospodarstwo, w którym potwierdzono obecność wirusa, znajduje się w tzw. strefie niebieskiej – obszarze objętym ograniczeniami I. To wyjątkowo duże stado trzody chlewnej, liczące aż 10 339 świń.
Inspekcja Weterynaryjna nie udostępniła jeszcze pełnych szczegółów dotyczących tego ogniska. Wciąż oczekuje się na oficjalne informacje na temat działań podjętych w celu zwalczenia wirusa i ochrony innych gospodarstw w okolicy. Biorąc pod uwagę wielkość hodowli, prawdopodobne jest, że wdrożone zostaną zaawansowane środki zapobiegawcze i kontrole wokół ogniska.
Wyjątkowo duża skala wybuchu ogniska ASF
Tegoroczne ogniska ASF wyznaczano w mniejszym gospodarstwach, gdzie liczba świń nie przekraczała 2900 sztuk. Tym razem jednak wirus zaatakował jedno z największych stad w kraju. To pierwszy przypadek w 2024 roku, gdzie ognisko ASF dotknęło hodowlę o tak dużej skali. Wcześniejsze przypadki nie były aż tak duże, co czyni ten incydent szczególnie niepokojącym.
Afrykański pomór świń stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej w Polsce i Europie. Do tej pory w 2024 roku potwierdzono już 44 ogniska tej choroby, w wyniku których zlikwidowano łącznie ponad 16 tysięcy świń. Wysoka śmiertelność i szybkie rozprzestrzenianie się wirusa stawiają przed Inspekcją Weterynaryjną i hodowcami ogromne wyzwania.
Co dalej?
Władze weterynaryjne i hodowcy muszą teraz skoncentrować się na zminimalizowaniu skutków wybuchu tego ogniska. Kolejne dni i tygodnie będą kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF w tym regionie. Inspekcja Weterynaryjna prawdopodobnie wdroży standardowe procedury, takie jak wybicie zainfekowanego stada, dezynfekcję terenu i wprowadzenie strefy ochronnej wokół gospodarstwa.
Wszystkie informacje na temat ASF znajdują się w dedykowanej temu zagadnieniu zakładce -> ASF
Na podst. Główny Inspektorat Weterynarii