StoryEditor

Gigantyczne ognisko ASF: wirus wykryty w stadzie liczącym 10 tys. świń!

Główny Inspektorat Weterynarii podał informacje na temat 44. ogniska ASF w Polsce. Tym razem wirus zaatakował ogromne stado w woj. zachodniopomorskim, liczące ponad 10 tysięcy świń.

16.09.2024., 15:00h

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne, już 44. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w tym roku. Tym razem choroba dotknęła wyjątkowo duże gospodarstwo w województwie zachodniopomorskim.

Zobacz też: 43. ognisko ASF w Polsce! Wirus uderza w Kujawsko-Pomorskie

Największe ognisko ASF w tym roku

Ognisko ASF nr 2024/44 zostało wyznaczone w miejscowości Kólki, w gminie Choszczno, na terenie powiatu choszczeńskiego (woj. zachodniopomorskie). Gospodarstwo, w którym potwierdzono obecność wirusa, znajduje się w tzw. strefie niebieskiej – obszarze objętym ograniczeniami I. To wyjątkowo duże stado trzody chlewnej, liczące aż 10 339 świń.

image
44. ognisko ASF w Polsce.
FOTO: GIW

Inspekcja Weterynaryjna nie udostępniła jeszcze pełnych szczegółów dotyczących tego ogniska. Wciąż oczekuje się na oficjalne informacje na temat działań podjętych w celu zwalczenia wirusa i ochrony innych gospodarstw w okolicy. Biorąc pod uwagę wielkość hodowli, prawdopodobne jest, że wdrożone zostaną zaawansowane środki zapobiegawcze i kontrole wokół ogniska.

Wyjątkowo duża skala wybuchu ogniska ASF

Tegoroczne ogniska ASF wyznaczano w mniejszym gospodarstwach, gdzie liczba świń nie przekraczała 2900 sztuk. Tym razem jednak wirus zaatakował jedno z największych stad w kraju. To pierwszy przypadek w 2024 roku, gdzie ognisko ASF dotknęło hodowlę o tak dużej skali. Wcześniejsze przypadki nie były aż tak duże, co czyni ten incydent szczególnie niepokojącym.

Afrykański pomór świń stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej w Polsce i Europie. Do tej pory w 2024 roku potwierdzono już 44 ogniska tej choroby, w wyniku których zlikwidowano łącznie ponad 16 tysięcy świń. Wysoka śmiertelność i szybkie rozprzestrzenianie się wirusa stawiają przed Inspekcją Weterynaryjną i hodowcami ogromne wyzwania.

Co dalej?

Władze weterynaryjne i hodowcy muszą teraz skoncentrować się na zminimalizowaniu skutków wybuchu tego ogniska. Kolejne dni i tygodnie będą kluczowe dla zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF w tym regionie. Inspekcja Weterynaryjna prawdopodobnie wdroży standardowe procedury, takie jak wybicie zainfekowanego stada, dezynfekcję terenu i wprowadzenie strefy ochronnej wokół gospodarstwa.

Wszystkie informacje na temat ASF znajdują się w dedykowanej temu zagadnieniu zakładce -> ASF

Na podst. Główny Inspektorat Weterynarii

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. wrzesień 2024 15:02