StoryEditor

GLW o walce z ASF: bioasekuracja kuleje

Najgorsza sytuacja z ASF jest obecnie w województwie lubelskim i podkarpackim. Ale są też sukcesy w walce z tą chorobą. Komisja Europejska zgodziła się już na zdjęcie obostrzeń w 183 gminach. W tym roku szykuje się także rekordowo duży odstrzał dzików, a Inspekcja Weterynaryjna do ich liczenia chce używać dronów z kamerami na podczerwień. 
28.11.2020., 00:11h
Senacka komisja rolnictwa wysłuchała informacji ministra rolnictwa oraz Głównego Lekarza Weterynarii na temat walki z afrykańskim pomorem świń. Z rządowych danych wynika, że w tym roku odnotowaliśmy 103 ogniska ASF w gospodarstwach rolnych oraz 3630 przypadków ASF u dzików. Najwięcej, bo aż 77 ognisk w ostatnich miesiącach stwierdzono we wschodniej Polsce: w województwie lubelskim 61 oraz podkarpackim 16.

- Transmisja wirusa z tego środowiska naturalnego do gospodarstw rolnych ściśle zależy od zagęszczenia populacji dzików i presji wirusa– powiedział minister Grzegorz Puda, który przekazał senatorom, że realizacja strategii walki z ASF na terenie Polski jest skupiona na 4 filarach: redukcji populacji dzików, poszukiwaniu i eliminacji ze środowiska naturalnego zwłok dzików, stosowaniu bioasekuracji w gospodarstwach i wśród myśliwych oraz budowaniu sztucznych barier. 

- W wielu rejonach kraju sytuacja się stabilizuje, ale są jeszcze miejsce, gdzie jesteśmy bardzo zaniepokojeni. W tym roku te obawy dotyczyły głównie Lubelszczyzny  i Podkarpacia – powiedział senatorom Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, który zwrócił uwagę, że o...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:50