StoryEditor

Jak Inspekcja Weterynaryjna walczy z ASF w Lubuskiem?

ASF w województwie lubuskim znalazł się za sprawą człowieka. Sprawdź, co o obecnej sytuacji na zachodzie Polski mówi Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii – dr Mirosław Welz.
21.11.2019., 11:11h
Wirus afrykańskiego pomoru świń niespodziewanie pojawił się w woj. lubuskim, przy granicach z woj. wielkopolskim oraz dolnośląskim, 80 km od granicy polsko-niemieckiej. Takiego rozwoju wydarzeń nie spodziewali się ani producenci świń, ani lekarze weterynarii. Jednak po stwierdzeniu przypadku choroby u znalezionego przy drodze dzika służby rozpoczęły szybkie działania. Właściwie niezwłocznie ogrodzono teren skażony, korzystając z doświadczeń czeskich i belgijskich oraz rozpoczęto przeszukiwanie obszaru skażonego o promieniu 10 km.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Mirosław Welz, który był gościem IV Forum Rolników i Agrobiznesu zapewnia, że w najbliższych dniach rozpocznie się grodzenie kolejnego obszaru wokół terenu skażonego, czyli tzw. buforu, by choroba nie rozprzestrzeniła się na kolejne obszary.

– Obecnie w woj. lubuskim stwierdzono 11 przypadków ASF, w których było 20 zwłok świń – relacjonuje.

Choć nie ma jeszcze w 100-proc. pewnej teorii, jak wirus przeskoczył ponad 300 km ze wschodu kraju na zachód,  dr Welz podkreśla, ze niemożliwa jest naturalna droga przeniesienia wirusa na  taką odległość.

– Zapewne w przeniesieniu wirusa ASF brali ludzie lub człowiek, ale jaki jest wektor bezpośredni dotychczas nie wiemy i to jest przedmiotem dochodzeń i analiz - mówił.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD Z ZASTĘPCĄ GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII PRZEPROWADZONY NA IV FORUM ROLNIKÓW I AGROBIZNESU W POZNANIU.



pj-t
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:49